Flytta till Mora — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Mora? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Mora har 20 419 invånare och ligger i Dalarnas län.
Kommunalskatten på 34,32 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Mora på 34,32 % är 1,94 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Mora är 392 600 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Mora på 208,0 poäng är 20,5 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,0 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Mora är hög. 93,2 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 13,8 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Mora
Fastighetspriset för småhus i Mora är 18 696 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 804 400 kr. Bostadsrätter ligger på 17 238 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 206 660 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Mora: 9,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.
Se även boendekostnader i Mora och guiden för att köpa bostad i Mora.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Mora är stark med en arbetslöshet på 2,4 % — 3,0 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Mora är 392 600 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Mora jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Mora | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 34,32 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 2,4 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 208,0 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 93,2 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 81,0 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 392 600 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 38,3 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 18 696 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 68,4 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Mora rätt för dig?
Kommunalskatten i Mora på 34,32 % är 1,94 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Mora är stark med en arbetslöshet på 2,4 % — 3,0 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Mora på 208,0 poäng är 20,5 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,0 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Mora är hög. 93,2 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 13,8 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Mora är 18 696 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 804 400 kr. Bostadsrätter ligger på 17 238 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 206 660 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 68,4 % av invånarna rekommenderar att flytta till Mora (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Mora en mellanstor ort med 20 419 invånare i Dalarnas län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Mora
Är det dyrt att bo i Mora?
Kommunalskatten i Mora är 34,32 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 392 600 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Mora?
Fastighetspriset för småhus i Mora är 18 696 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 804 400 kr. Bostadsrätter ligger på 17 238 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Mora?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Mora är 208,0 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 81,0 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Mora?
Sysselsättningsgraden i Mora är 85,7 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 392 600 kr/år. Arbetslösheten är 2,4 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Mora?
93,2 % av invånarna i Mora uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Mora tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Mora?
Mora hade 20 419 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Mora?
Mora kommun ligger i Dalarnas län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Dalarna.
Mer om Mora
- Fullständig statistik om Mora alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Mora skattsida
- Barnfamiljer i Mora skola & förskola
- Trygghet i Mora brott & trygghet
- Befolkning i Mora befolkningsstatistik
- VA-taxa i Mora vatten & avlopp
- Pendling i Mora in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Mora lön efter skatt
Andra kommuner i Dalarnas län du kanske vill jämföra:
Jämför Mora med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider