Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Ludvika vs Mora — vilket är bäst att bo i?

Ludvika har 26 812 invånare och Mora har 20 419 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Mora ett bättre värde på 30 och Ludvika på 27.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Folkmängd jämförs ej 26 812 20 419 10 605 529
Befolkningsförändring 0,7 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 44,2 år 46,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,1 % 29,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 20,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 21,0 % 9,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Kommunal skattesats 34,05 % (bättre värde) 34,32 % 32,38 %
Årets resultat 1 654 kr/inv. (bättre värde) 674 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 63,6 % (bättre värde) 41,0 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 336 kr/inv. 80 207 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Meritvärde åk 9 211,3 poäng (bättre värde) 208,0 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,3 poäng (bättre värde) 211,3 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,2 % (bättre värde) 81,0 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 61,6 % 63,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 213 796 kr 215 569 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 83 % 90 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 21 dagar (bättre värde) 98 dagar

Hälsa

Hälsa — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Medellivslängd 81,3 år (bättre värde) 81,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,0 dagar (bättre värde) 15,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 % (bättre värde) 11,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 89,6 % 96,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,6 % 68,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,1 % 5,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % 64,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 34,6 % 26,3 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,9 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,5 % 93,2 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 143 per 100 000 inv. 8 023 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,6 % 2,4 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,7 % 3,2 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 399 100 kr (bättre värde) 392 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,7 % 85,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,2 index (0–100)
Utpendling, andel 16,5 % 18,9 %
Inpendling, andel 24,2 % 25,2 %

Miljö

Miljö — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Insamlat kommunalt avfall 418 kg/inv (bättre värde) 427 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % (bättre värde) 18 %
Andel elbilar 3,6 % 3,7 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,53 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,84 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,4 % 9,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,95 kr/kvm 69,10 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 26 kr/år 25 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 111 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm (bättre värde) 271 kr/kvm
Fastighetspris småhus 13 211 kr/kvm 18 696 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 958 kr/kvm 17 238 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 14 798 kr/kvm 22 533 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 201,6 per 1 000 inv. 162,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 100,9 per 1 000 inv. 55,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 241,1 per 1 000 inv. 312,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 543,6 per 1 000 inv. 530,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 4,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,8 % −0,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 26 178 20 064 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 700 kr/inv. (bättre värde) 292 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 11,2 per 100 000 inv. 9,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 20 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 83,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 86,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,4 % 59,2 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Elever i kulturskola, andel 15,2 % (bättre värde) 11,9 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 278 kr/elev (bättre värde) 1 882 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,85 lån/inv (bättre värde) 4,69 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,0 % 68,4 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % 3,4 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Cykelväg per invånare 4,17 m/inv (bättre värde) 3,11 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % (bättre värde) 98,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 86,2 % (bättre värde) 79,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,8 % (bättre värde) 6,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,2 % 11,3 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ludvika jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Mora Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,1 % 38,3 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Ludvika och Mora har nästan identisk kommunalskatt (34,05 % respektive 34,32 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ludvika (211,3 poäng) 3,3 poäng högre än Mora (208,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ludvika eller flytta till Mora.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ludvika eller Mora?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,05 % i Ludvika och 34,32 % i Mora (2026). Ludvika har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,27 procentenheter motsvarar i storleksordningen 95 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ludvika eller Mora?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 211,3 poäng i Ludvika och 208,0 poäng i Mora (2025). Ludvika har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 3,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Ludvika eller Mora?

Ludvika har 26 812 invånare och Mora har 20 419 (2025). Ludvika är alltså den största av de två kommunerna. Ludvika har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Mora. Medianinkomsten (20–64 år) är 399 100 kr i Ludvika och 392 600 kr i Mora per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare