Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Ludvika vs Säter — vilket är bäst att bo i?

Ludvika har 26 812 invånare och Säter har 11 222 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Säter ett bättre värde på 29 och Ludvika på 25.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Folkmängd jämförs ej 26 812 11 222 10 605 529
Befolkningsförändring 0,7 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 44,2 år 45,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,1 % 27,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 21,0 % 8,6 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Kommunal skattesats 34,05 % (bättre värde) 34,30 % 32,38 %
Årets resultat 1 654 kr/inv. 2 197 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 63,6 % (bättre värde) 37,8 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 336 kr/inv. 72 930 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Meritvärde åk 9 206,8 poäng (bättre värde) 192,0 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 206,4 poäng (bättre värde) 193,5 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,4 % 86,5 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 54,6 % 61,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare (bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 213 796 kr 185 539 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 83,0 % 94,8 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 21 dagar (2023) 125 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år 82,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,0 dagar (bättre värde) 12,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 % (bättre värde) 12,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 89,6 % 94,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,6 % (bättre värde) 61,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,1 % 4,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % 60,7 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,6 % 31,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,9 % 3,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,5 % 88,7 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 8 143 per 100 000 inv. 6 621 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,5 % 3,9 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,7 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 399 100 kr (bättre värde) 396 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 7,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,7 % 86,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 71,5 index (0–100) –
Utpendling, andel 16,5 % 56,3 % –
Inpendling, andel 24,2 % 34,2 % –

Miljö

Miljö — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Insamlat kommunalt avfall 383 kg/inv (bättre värde) 453 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % (bättre värde) 22 % –
Andel elbilar 3,6 % 4,4 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,53 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,07 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,4 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,95 kr/kvm (bättre värde) 115,67 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 26,33 kr/kvm (bättre värde) 34,46 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm (bättre värde) 142 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm (bättre värde) 241 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 13 211 kr/kvm 16 674 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 958 kr/kvm 10 362 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 14 798 kr/kvm 24 837 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 201,6 per 1 000 inv. 160,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 100,9 per 1 000 inv. 27,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 241,1 per 1 000 inv. 310,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 543,6 per 1 000 inv. 498,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,4 per 1 000 inv. 15,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,8 % 0,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 26 178 11 093 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 700 kr/inv. 295 800 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 11,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 17,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,9 % 85,6 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,1 % 87,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,4 % 50,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Elever i kulturskola, andel 15,2 % (bättre värde) 12,5 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 278 kr/elev (2017) 716 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,85 lån/inv 7,62 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,0 % 68,7 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % 4,1 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Cykelväg per invånare 4,17 m/inv (bättre värde) 2,35 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 99,5 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 86,2 % (bättre värde) 57,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,8 % (bättre värde) 7,4 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,2 % 9,3 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ludvika jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Säter Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,1 % (bättre värde) 36,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Ludvika har lägre kommunalskatt (34,05 %) jämfört med Säter (34,30 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ludvika (206,8 poäng) 14,8 poäng högre än Säter (192,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ludvika eller flytta till Säter.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ludvika eller Säter?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,05 % i Ludvika och 34,30 % i Säter (2026). Ludvika har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ludvika eller Säter?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,8 poäng i Ludvika och 192,0 poäng i Säter (2026). Ludvika har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 14,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Ludvika eller Säter?

Ludvika har 26 812 invånare och Säter har 11 222 (2025). Ludvika är alltså den större av de två kommunerna. Ludvika har ungefär 2,4 gånger fler invånare än Säter. Medianinkomsten (20–64 år) är 399 100 kr i Ludvika och 396 600 kr i Säter per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Ludvika och Säter.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.