Jämförelse · Dalarnas län
Avesta vs Säter — vilket är bäst att bo i? Avesta har 22 366 invånare och Säter har 11 222 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Säter ett bättre värde på 37 och Avesta på 16.
Avesta
16
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Säter
37
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 366 11 222 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 45,6 år 45,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 27,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,5 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 16,5 % 8,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Meritvärde åk 9 209,1 poäng
★
(bättre värde) 192,0 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,4 poäng
★
(bättre värde) 193,5 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 76,0 % 86,5 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 60,3 % 61,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 830 kr 185 539 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år 82,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,0 dagar
★
(bättre värde) 12,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,1 % 12,9 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % 94,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 %
★
(bättre värde) 61,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,1 % 4,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,2 % 60,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,8 % 88,7 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 910 per 100 000 inv. 6 621 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,5 % 3,9 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 2,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 389 100 kr 396 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,5 % 86,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100) (2025) 71,5 index (0–100) (2024) – Utpendling, andel 23,2 % 56,3 % – Inpendling, andel 23,5 % 34,2 % –
Boende Boende — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,1 % 12,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 61,85 kr/kvm
★
(bättre värde) 115,67 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,95 kr/kvm
★
(bättre värde) 34,46 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm
★
(bättre värde) 142 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 276 kr/kvm 241 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 14 564 kr/kvm 16 674 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 057 kr/kvm 10 362 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 059 kr/kvm 24 837 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 179,9 per 1 000 inv. 160,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 130,8 per 1 000 inv. 27,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 251,0 per 1 000 inv. 310,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 561,7 per 1 000 inv. 498,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 15,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % 0,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 766 11 093 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 100 kr/inv. 295 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 76,0 per 100 000 inv. 17,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 8 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 % 85,6 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 87,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,9 % 50,4 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 4,1 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Cykelväg per invånare 3,01 m/inv
★
(bättre värde) 2,35 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % 99,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 71,7 %
★
(bättre värde) 57,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Avesta jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Säter
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % 7,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,5 % 9,3 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Avesta har lägre kommunalskatt (33,95 %) jämfört med Säter (34,30 %), en skillnad på 0,35 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Avesta (209,1 poäng) 17,1 poäng högre än Säter (192,0 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Avesta eller flytta till Säter .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Avesta eller Säter? Den totala kommunala skattesatsen är 33,95 % i Avesta och 34,30 % i Säter (2026). Avesta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar ungefär 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Avesta eller Säter? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,1 poäng i Avesta och 192,0 poäng i Säter (2026). Avesta har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Avesta eller Säter? Avesta har 22 366 invånare och Säter har 11 222 (2025). Avesta är alltså den större av de två kommunerna. Avesta har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Säter. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 100 kr i Avesta och 396 600 kr i Säter per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.