Jämförelse · Dalarnas län
Avesta vs Ludvika — vilket är bäst att bo i? Avesta har 22 366 invånare och Ludvika har 26 812 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Ludvika ett bättre värde på 30 och Avesta på 20.
Avesta
20
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Ludvika
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 366 26 812 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % 0,7 % 0,2 % Medelålder 45,6 år 44,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 25,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,5 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 16,5 % 21,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Meritvärde åk 9 209,1 poäng
★
(bättre värde) 206,8 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,4 poäng
★
(bättre värde) 206,4 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 76,0 % 80,4 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 60,3 %
★
(bättre värde) 54,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 830 kr 213 796 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år 81,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,0 dagar 11,0 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,1 % 10,9 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 %
★
(bättre värde) 89,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % 65,6 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,1 % 6,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,2 %
★
(bättre värde) 58,8 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,8 % 75,5 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 910 per 100 000 inv. 8 143 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,5 % 6,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 3,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 389 100 kr 399 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,4 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,5 % 80,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100) – – Utpendling, andel 23,2 % 16,5 % – Inpendling, andel 23,5 % 24,2 % –
Boende Boende — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,1 %
★
(bättre värde) 18,4 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 61,85 kr/kvm
★
(bättre värde) 113,95 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,95 kr/kvm
★
(bättre värde) 26,33 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm
★
(bättre värde) 133 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 276 kr/kvm 228 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 14 564 kr/kvm 13 211 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 057 kr/kvm 8 958 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 059 kr/kvm 14 798 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 179,9 per 1 000 inv. 201,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 130,8 per 1 000 inv. 100,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 251,0 per 1 000 inv. 241,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 561,7 per 1 000 inv. 543,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 2,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 5,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % 0,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 766 26 178 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 100 kr/inv. 292 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 76,0 per 100 000 inv. 11,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 8 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 %
★
(bättre värde) 79,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 %
★
(bättre värde) 83,1 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,9 %
★
(bättre värde) 44,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 4,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Cykelväg per invånare 3,01 m/inv 4,17 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % 99,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 71,7 % 86,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Avesta jämfört med Ludvika, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Ludvika
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % 7,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,5 %
★
(bättre värde) 7,2 % 9,0 %
Sammanfattning Avesta och Ludvika har nästan identisk kommunalskatt (33,95 % respektive 34,05 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Avesta (209,1 poäng) 2,3 poäng högre än Ludvika (206,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Avesta eller flytta till Ludvika .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Avesta eller Ludvika? Den totala kommunala skattesatsen är 33,95 % i Avesta och 34,05 % i Ludvika (2026). Avesta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Avesta eller Ludvika? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,1 poäng i Avesta och 206,8 poäng i Ludvika (2026). Avesta har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Avesta eller Ludvika? Avesta har 22 366 invånare och Ludvika har 26 812 (2025). Ludvika är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 100 kr i Avesta och 399 100 kr i Ludvika per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.