Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Ljusdal vs Nordanstig — vilket är bäst att bo i?

Ljusdal har 18 377 invånare och Nordanstig har 9 284 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Ljusdal ett bättre värde på 36 och Nordanstig på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Folkmängd jämförs ej 18 377 9 284 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 47,1 år 46,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,6 % 27,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,1 % 21,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,7 % 9,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Kommunal skattesats 33,87 % (bättre värde) 34,02 % 32,38 %
Årets resultat 1 020 kr/inv. 2 285 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 51,2 % (bättre värde) 38,6 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 79 690 kr/inv. 77 892 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Meritvärde åk 9 216,4 poäng (bättre värde) 210,4 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,4 poäng (bättre värde) 210,7 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,8 % 86,7 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,9 % (bättre värde) 64,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,0 elever/lärare (bättre värde) 10,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 434 kr 197 880 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,1 % (bättre värde) 74,5 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % (bättre värde) 71 % 79 %
Väntetid till äldreboende 92 dagar (2023) 76 dagar (2012) –

Hälsa

Hälsa — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år (bättre värde) 79,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,5 dagar (bättre värde) 16,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 % (bättre värde) 11,6 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,8 % 92,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,4 % (bättre värde) 60,2 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,4 % (bättre värde) 7,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,5 % (bättre värde) 58,9 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 25,0 % 24,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,2 % (bättre värde) 6,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,8 % (2024) 84,0 % (2021) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 691 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 271 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,1 % 6,4 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,2 % 6,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 369 400 kr (bättre värde) 365 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 13,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 % (bättre värde) 81,9 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,4 index (0–100) (bättre värde) 72,5 index (0–100) –
Utpendling, andel 18,1 % 43,4 % –
Inpendling, andel 12,2 % 19,2 % –

Miljö

Miljö — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Insamlat kommunalt avfall 388 kg/inv 379 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 16 % 19 % (bättre värde) –
Andel elbilar 2,8 % (bättre värde) 2,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,44 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,78 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,7 % (bättre värde) 13,0 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 117,97 kr/kvm (bättre värde) 191,22 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,56 kr/kvm 22,60 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 92 kr/kvm (bättre värde) 133 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm (bättre värde) 288 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 15 281 kr/kvm 9 715 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 17 402 kr/kvm – 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 17 793 kr/kvm 15 569 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 190,2 per 1 000 inv. 164,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 38,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 327,3 per 1 000 inv. 361,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 556,0 per 1 000 inv. 526,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 11,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,6 % −2,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 822 9 073 10 633 801
Mediannettoinkomst 273 100 kr/inv. (bättre värde) 268 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 16,3 per 100 000 inv. 10,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,4 % (bättre värde) 80,1 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,9 % (bättre värde) 82,3 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,0 % 42,0 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 45,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Elever i kulturskola, andel 18,8 % (bättre värde) 8,6 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 147 kr/elev (2024) 0 kr/elev (2016) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 9,24 lån/inv (bättre värde) 6,09 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 54,2 % (2024) 50,8 % (2021) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 % 8,0 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Cykelväg per invånare 2,77 m/inv (bättre värde) 1,21 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,1 % 98,8 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 59,1 % 60,9 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,1 % 9,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,5 % 8,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ljusdal jämfört med Nordanstig, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Nordanstig Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,6 % 31,8 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Ljusdal har lägre kommunalskatt (33,87 %) jämfört med Nordanstig (34,02 %), en skillnad på 0,15 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ljusdal (216,4 poäng) 6,0 poäng högre än Nordanstig (210,4 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ljusdal eller flytta till Nordanstig.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ljusdal eller Nordanstig?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,87 % i Ljusdal och 34,02 % i Nordanstig (2026). Ljusdal har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ljusdal eller Nordanstig?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,4 poäng i Ljusdal och 210,4 poäng i Nordanstig (2026). Ljusdal har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Ljusdal eller Nordanstig?

Ljusdal har 18 377 invånare och Nordanstig har 9 284 (2025). Ljusdal är alltså den större av de två kommunerna. Ljusdal har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Nordanstig. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 400 kr i Ljusdal och 365 100 kr i Nordanstig per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2012–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Ljusdal och Nordanstig.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.