Jämförelse · Gävleborgs län
Bollnäs vs Nordanstig — vilket är bäst att bo i? Bollnäs har 26 018 invånare och Nordanstig har 9 284 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Bollnäs ett bättre värde på 29 och Nordanstig på 18.
Bollnäs
29
nyckeltal i topp
vs 5 lika
Nordanstig
18
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Folkmängd jämförs ej 26 018 9 284 10 605 529 Befolkningsförändring −0,9 % 0,2 % 0,2 % Medelålder 45,9 år 46,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 27,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,3 % 21,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,2 % 9,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Kommunal skattesats 33,37 %
★
(bättre värde) 34,02 % 32,38 % Årets resultat −1 564 kr/inv. 2 285 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 44,4 %
★
(bättre värde) 38,6 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 76 057 kr/inv. 77 892 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Meritvärde åk 9 222,2 poäng
★
(bättre värde) 210,4 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 224,0 poäng
★
(bättre värde) 210,7 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 79,5 % 86,7 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,6 %
★
(bättre värde) 64,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 10,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 908 kr 197 880 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,8 år
★
(bättre värde) 79,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,4 dagar
★
(bättre värde) 16,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 %
★
(bättre värde) 11,6 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 92,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 %
★
(bättre värde) 60,2 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,4 % 7,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,8 %
★
(bättre värde) 58,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,1 % (2024) 84,0 % (2021) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 552 per 100 000 inv. 8 271 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,3 % 6,4 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,9 % 6,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 364 200 kr 365 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,3 % 81,9 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 72,5 index (0–100) – Utpendling, andel 23,3 % 43,4 % – Inpendling, andel 19,0 % 19,2 % –
Boende Boende — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 % 13,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 79,55 kr/kvm
★
(bättre värde) 191,22 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 18,89 kr/kvm
★
(bättre värde) 22,60 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm
★
(bättre värde) 133 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm
★
(bättre värde) 288 kr/kvm – Fastighetspris småhus 14 267 kr/kvm 9 715 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 12 043 kr/kvm – 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 761 kr/kvm 15 569 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 224,3 per 1 000 inv. 164,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 48,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 273,5 per 1 000 inv. 361,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 546,4 per 1 000 inv. 526,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,8 per 1 000 inv. 11,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −2,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 320 9 073 10 633 801 Mediannettoinkomst 272 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 268 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 61,5 per 100 000 inv. 10,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,3 %
★
(bättre värde) 80,1 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 % 82,3 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 %
★
(bättre värde) 42,0 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 45,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 55,0 % (2024) 50,8 % (2021) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,4 % 8,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Cykelväg per invånare 2,87 m/inv
★
(bättre värde) 1,21 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 %
★
(bättre värde) 98,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 72,1 %
★
(bättre värde) 60,9 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Bollnäs jämfört med Nordanstig, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Nordanstig
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % 9,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,8 % 8,6 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Bollnäs har lägre kommunalskatt (33,37 %) jämfört med Nordanstig (34,02 %), en skillnad på 0,65 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Bollnäs (222,2 poäng) 11,8 poäng högre än Nordanstig (210,4 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Bollnäs eller flytta till Nordanstig .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Bollnäs eller Nordanstig? Den totala kommunala skattesatsen är 33,37 % i Bollnäs och 34,02 % i Nordanstig (2026). Bollnäs har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,65 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Bollnäs eller Nordanstig? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,2 poäng i Bollnäs och 210,4 poäng i Nordanstig (2026). Bollnäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 11,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Bollnäs eller Nordanstig? Bollnäs har 26 018 invånare och Nordanstig har 9 284 (2025). Bollnäs är alltså den större av de två kommunerna. Bollnäs har ungefär 2,8 gånger fler invånare än Nordanstig. Medianinkomsten (20–64 år) är 364 200 kr i Bollnäs och 365 100 kr i Nordanstig per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.