Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Lessebo vs Tingsryd — vilket är bäst att bo i?

Lessebo har 8 115 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Lessebo ett bättre värde på 27 och Tingsryd på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Folkmängd jämförs ej 8 115 11 896 10 605 529
Befolkningsförändring −2,1 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 44,5 år 47,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,9 % 30,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,2 % 19,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 24,1 % 17,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Kommunal skattesats 33,81 % (bättre värde) 34,00 % 32,38 %
Årets resultat 2 232 kr/inv. (bättre värde) 1 872 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 38,1 % 56,2 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 076 kr/inv. 80 214 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Meritvärde åk 9 225,6 poäng (bättre värde) 207,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 226,2 poäng (bättre värde) 211,0 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,5 % (bättre värde) 80,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,3 % (bättre värde) 52,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare (bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 221 213 kr 193 974 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 74,1 % 94,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 71 % 90 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 73 dagar (2024) 19 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,9 år (bättre värde) 81,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,0 dagar (bättre värde) 11,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,0 % 8,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 % (bättre värde) 89,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 % 64,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 8,1 % (bättre värde) 8,3 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % (bättre värde) 58,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 42,9 % 29,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 4,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,4 % (2025) 72,5 % (2022) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 266 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 139 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Arbetslöshet 18–65 år 10,3 % 6,9 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % 4,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 355 400 kr 369 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. 11,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,9 % 79,5 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 46,7 % 29,4 % –
Inpendling, andel 29,8 % 32,2 % –

Miljö

Miljö — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Insamlat kommunalt avfall 520 kg/inv (bättre värde) 638 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % 32 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,0 % 4,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,06 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,76 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 27,5 % 19,9 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 119,26 kr/kvm 117,36 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38,73 kr/kvm 38,65 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 279 kr/kvm 226 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 10 427 kr/kvm 10 139 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 769 kr/kvm 7 587 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 12 776 kr/kvm 12 322 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 186,8 per 1 000 inv. 181,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 15,9 per 1 000 inv. 14,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 303,0 per 1 000 inv. 346,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 505,7 per 1 000 inv. 541,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −6,2 % −3,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 692 11 504 10 633 801
Mediannettoinkomst 270 100 kr/inv. 274 600 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 49,3 per 100 000 inv. 8,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 323 kr/inv. 132 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,9 % (bättre värde) 80,6 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,9 % (bättre värde) 84,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,2 % (bättre värde) 49,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 34,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Elever i kulturskola, andel 10,4 % (2024) 4,2 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 269 kr/elev (2024) 0 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,59 lån/inv (bättre värde) 5,10 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 37,1 % (2025) 57,0 % (2022) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,6 % 5,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Cykelväg per invånare 3,38 m/inv 8,17 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % (bättre värde) 95,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 63,4 % (bättre värde) 54,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 6,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 15,8 % (bättre värde) 14,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lessebo jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Tingsryd Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,7 % (bättre värde) 29,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Lessebo har lägre kommunalskatt (33,81 %) jämfört med Tingsryd (34,00 %), en skillnad på 0,19 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lessebo (225,6 poäng) 17,8 poäng högre än Tingsryd (207,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lessebo eller flytta till Tingsryd.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lessebo eller Tingsryd?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,81 % i Lessebo och 34,00 % i Tingsryd (2026). Lessebo har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,19 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lessebo eller Tingsryd?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,6 poäng i Lessebo och 207,8 poäng i Tingsryd (2026). Lessebo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Lessebo eller Tingsryd?

Lessebo har 8 115 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Tingsryd är alltså den större av de två kommunerna. Tingsryd har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Lessebo. Medianinkomsten (20–64 år) är 355 400 kr i Lessebo och 369 100 kr i Tingsryd per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Lessebo och Tingsryd.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.