Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Älmhult vs Lessebo — vilket är bäst att bo i?

Älmhult har 17 579 invånare och Lessebo har 8 115 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Älmhult ett bättre värde på 34 och Lessebo på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Folkmängd jämförs ej 17 579 8 115 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −2,1 % 0,2 %
Medelålder 42,4 år 44,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,2 % 25,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,0 % 24,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 26,6 % 24,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Kommunal skattesats 33,86 % 33,81 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 736 kr/inv. 2 232 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 23,5 % 38,1 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 479 kr/inv. 80 076 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Meritvärde åk 9 218,4 poäng 231,2 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 219,7 poäng 231,4 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,3 % (bättre värde) 81,4 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 61,0 % 74,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare 10,3 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 187 959 kr 221 213 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 81 % (bättre värde) 74 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % (bättre värde) 71 % 79 %
Väntetid till äldreboende 142 dagar 73 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Medellivslängd 83,0 år (bättre värde) 82,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,1 dagar (bättre värde) 11,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,0 % (bättre värde) 9,0 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 % 95,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % (bättre värde) 63,6 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,3 % (bättre värde) 8,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,4 % (bättre värde) 58,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 33,6 % (bättre värde) 42,9 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,4 % (bättre värde) 5,7 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,6 % (bättre värde) 77,4 % 79,4 %
Anmälda brott 10 019 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 266 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,7 % (bättre värde) 8,9 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,5 % (bättre värde) 4,6 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 410 600 kr (bättre värde) 355 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,4 % (bättre värde) 77,9 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,4 index (0–100)
Utpendling, andel 20,5 % 46,7 %
Inpendling, andel 35,1 % 29,8 %

Miljö

Miljö — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Insamlat kommunalt avfall 414 kg/inv (bättre värde) 471 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 18 % 25 % (bättre värde)
Andel elbilar 5,5 % (bättre värde) 4,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,96 ton CO2-ekv/inv 3,06 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,5 % (bättre värde) 27,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 119,52 kr/kvm 119,26 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 42 kr/år 39 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 283 kr/kvm 279 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 17 340 kr/kvm 10 427 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 842 kr/kvm 8 769 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 209 kr/kvm 12 776 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,0 per 1 000 inv. 186,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 42,1 per 1 000 inv. 15,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 263,3 per 1 000 inv. 303,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 482,5 per 1 000 inv. 505,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv. 3,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,7 % −6,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 075 7 692 10 633 801
Mediannettoinkomst 308 900 kr/inv. (bättre värde) 270 100 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 28,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 49,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 32 kr/inv. 323 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 80,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % (bättre värde) 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % (bättre värde) 50,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Elever i kulturskola, andel 7,4 % 10,4 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 050 kr/elev (bättre värde) 1 269 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,42 lån/inv (bättre värde) 5,59 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % (bättre värde) 37,1 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 % (bättre värde) 6,6 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Cykelväg per invånare 3,49 m/inv (bättre värde) 3,38 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,8 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 46,7 % 63,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % (bättre värde) 5,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 2,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,3 % 15,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Älmhult jämfört med Lessebo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Lessebo Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 45,3 % (bättre värde) 31,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Älmhult och Lessebo har nästan identisk kommunalskatt (33,86 % respektive 33,81 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lessebo (231,2 poäng) 12,8 poäng högre än Älmhult (218,4 poäng). Medianinkomsten är 16 % högre i Älmhult (410 600 kr) än i Lessebo (355 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Älmhult eller flytta till Lessebo.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Älmhult eller Lessebo?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,86 % i Älmhult och 33,81 % i Lessebo (2026). Lessebo har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Älmhult eller Lessebo?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 218,4 poäng i Älmhult och 231,2 poäng i Lessebo (2025). Lessebo har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 12,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Älmhult eller Lessebo?

Älmhult har 17 579 invånare och Lessebo har 8 115 (2025). Älmhult är alltså den största av de två kommunerna. Älmhult har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Lessebo. Medianinkomsten (20–64 år) är 410 600 kr i Älmhult och 355 400 kr i Lessebo per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare