Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Kumla vs Lindesberg — vilket är bäst att bo i?

Kumla har 22 665 invånare och Lindesberg har 23 014 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Kumla ett bättre värde på 40 och Lindesberg på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Folkmängd jämförs ej 22 665 23 014 10 605 529
Befolkningsförändring −0,1 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 41,7 år 45,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 20,4 % 26,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,5 % 21,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,4 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Kommunal skattesats 33,84 % (bättre värde) 34,60 % 32,38 %
Årets resultat 3 450 kr/inv. (bättre värde) 1 498 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 64,0 % (bättre värde) 34,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 437 kr/inv. 74 866 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Meritvärde åk 9 210,8 poäng (bättre värde) 202,4 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,4 poäng (bättre värde) 204,6 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 74,7 % 77,5 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 69,1 % (bättre värde) 57,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 180 628 kr 202 626 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 83,8 % 89,3 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % (bättre värde) 72 % 79 %
Väntetid till äldreboende 79 dagar (2025) 110 dagar (2020) –

Hälsa

Hälsa — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,3 år (bättre värde) 80,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,7 dagar (bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % 9,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,4 % (bättre värde) 92,1 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % (2022) (bättre värde) 63,5 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,1 % (2022) (bättre värde) 5,4 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,2 % (2022) (bättre värde) 61,6 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,1 % 34,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,4 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,1 % (2024) 80,5 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 796 per 100 000 inv. 8 610 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,5 % (bättre värde) 6,1 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % (bättre värde) 4,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 397 800 kr (bättre värde) 382 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 7,9 per 1 000 inv. 10,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 % (bättre värde) 81,1 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,3 index (0–100) (bättre värde) 64,2 index (0–100) –
Utpendling, andel 62,6 % 29,2 % –
Inpendling, andel 46,8 % 24,6 % –

Miljö

Miljö — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 542 kg/inv 387 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 34 % (bättre värde) 24 % –
Andel elbilar 5,1 % (bättre värde) 3,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,51 ton CO2-ekv/inv 5,50 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % (bättre värde) 17,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 100,35 kr/kvm (bättre värde) 136,59 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,46 kr/kvm (bättre värde) 40,52 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 126 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm 203 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 21 251 kr/kvm 11 653 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 13 871 kr/kvm 8 571 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 22 941 kr/kvm 16 968 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 193,0 per 1 000 inv. 188,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 42,4 per 1 000 inv. 47,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 223,5 per 1 000 inv. 287,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 458,9 per 1 000 inv. 522,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,8 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,7 % −2,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 961 22 494 10 633 801
Mediannettoinkomst 301 700 kr/inv. (bättre värde) 281 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 22,1 per 100 000 inv. 13,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 759 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,9 % (bättre värde) 82,6 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,7 % (bättre värde) 84,4 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % (bättre värde) 47,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Elever i kulturskola, andel 12,1 % 12,2 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 935 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 800 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,23 lån/inv (bättre värde) 3,83 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 70,4 % (2024) 40,3 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % (bättre värde) 5,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Cykelväg per invånare 4,15 m/inv (bättre värde) 2,29 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,3 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,6 % 58,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,5 % 6,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 4,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 20,1 % (bättre värde) 11,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kumla jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Lindesberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 37,0 % (bättre värde) 31,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Kumla har lägre kommunalskatt (33,84 %) jämfört med Lindesberg (34,60 %), en skillnad på 0,76 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kumla (210,8 poäng) 8,4 poäng högre än Lindesberg (202,4 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kumla eller flytta till Lindesberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kumla eller Lindesberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Kumla och 34,60 % i Lindesberg (2026). Kumla har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,76 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kumla eller Lindesberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,8 poäng i Kumla och 202,4 poäng i Lindesberg (2026). Kumla har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Kumla eller Lindesberg?

Kumla har 22 665 invånare och Lindesberg har 23 014 (2025). Lindesberg är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 397 800 kr i Kumla och 382 900 kr i Lindesberg per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Kumla och Lindesberg.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.