Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Lindesberg vs Nora — vilket är bäst att bo i?

Lindesberg har 23 014 invånare och Nora har 10 603 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Nora ett bättre värde på 40 och Lindesberg på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Folkmängd jämförs ej 23 014 10 603 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 45,4 år 46,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,8 % 29,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,8 % 21,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 15,0 % 12,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Kommunal skattesats 34,60 % 34,55 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 498 kr/inv. (bättre värde) 1 064 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 34,9 % 50,7 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 866 kr/inv. 76 523 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Meritvärde åk 9 188,0 poäng 211,5 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 191,0 poäng 212,7 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 74,6 % 78,7 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 56,3 % 63,8 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 202 626 kr 210 390 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89 % 95 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % (bättre värde) 68 % 79 %
Väntetid till äldreboende 110 dagar 31 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Medellivslängd 80,7 år 81,0 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,4 dagar 12,3 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,7 % (bättre värde) 11,5 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,1 % 93,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,5 % 63,9 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,4 % (bättre värde) 8,8 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,6 % 63,9 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 34,6 % 29,8 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,5 % 85,6 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 610 per 100 000 inv. 7 316 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,2 % 4,5 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 382 900 kr 397 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,4 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,1 % 82,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 64,2 index (0–100) 64,6 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 29,2 % 47,8 %
Inpendling, andel 24,6 % 24,4 %

Miljö

Miljö — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Insamlat kommunalt avfall 378 kg/inv (bättre värde) 478 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 24 % (bättre värde) 20 %
Andel elbilar 3,5 % 4,5 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,50 ton CO2-ekv/inv 2,87 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 17,5 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 136,59 kr/kvm (bättre värde) 162,60 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 41 kr/år 34 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm (bättre värde) 146 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 203 kr/kvm (bättre värde) 310 kr/kvm
Fastighetspris småhus 11 653 kr/kvm 15 098 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 571 kr/kvm 6 959 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 968 kr/kvm 18 570 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 188,2 per 1 000 inv. 193,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 47,1 per 1 000 inv. 35,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 287,6 per 1 000 inv. 271,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 522,9 per 1 000 inv. 500,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,7 % −0,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 494 10 426 10 633 801
Mediannettoinkomst 281 800 kr/inv. 290 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 13,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 28,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 84,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 87,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,2 % 51,5 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 38,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Elever i kulturskola, andel 12,2 % 18,9 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 800 kr/elev 0 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,83 lån/inv 7,02 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 40,3 % 69,2 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % 4,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv 3,35 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % (bättre värde) 98,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,7 % 72,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % (bättre värde) 6,3 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 % (bättre värde) 9,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lindesberg jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Nora Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,1 % 38,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Lindesberg och Nora har nästan identisk kommunalskatt (34,60 % respektive 34,55 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nora (211,5 poäng) 23,5 poäng högre än Lindesberg (188,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lindesberg eller flytta till Nora.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lindesberg eller Nora?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,60 % i Lindesberg och 34,55 % i Nora (2026). Nora har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lindesberg eller Nora?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 188,0 poäng i Lindesberg och 211,5 poäng i Nora (2025). Nora har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 23,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Lindesberg eller Nora?

Lindesberg har 23 014 invånare och Nora har 10 603 (2025). Lindesberg är alltså den största av de två kommunerna. Lindesberg har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Nora. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 900 kr i Lindesberg och 397 600 kr i Nora per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare