Flytta till Lindesberg — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Lindesberg? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Lindesberg →
Lindesberg har 23 014 invånare och ligger i Örebro län.
Kommunalskatten på 34,60 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Lindesberg på 34,60 % är 2,22 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Lindesberg är 382 900 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Lindesberg på 188,0 poäng är 40,5 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 74,6 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Tryggheten utomhus i Lindesberg (80,5 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.
Bostadspriser och boende i Lindesberg
Fastighetspriset för småhus i Lindesberg är 11 653 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 747 950 kr. Bostadsrätter ligger på 8 571 kr/kvm, motsvarande ungefär 599 970 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Lindesberg: 17,5 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Lindesberg och guiden för att köpa bostad i Lindesberg.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Lindesberg på 5,2 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.
Medianinkomsten i Lindesberg är 382 900 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Lindesberg jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Lindesberg | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 34,60 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 5,2 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 188,0 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 80,5 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 74,6 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 382 900 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 31,1 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 11 653 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 40,3 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Lindesberg rätt för dig?
Kommunalskatten i Lindesberg på 34,60 % är 2,22 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Lindesberg på 5,2 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Lindesberg på 188,0 poäng är 40,5 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 74,6 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Lindesberg (80,5 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Lindesberg är 11 653 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 747 950 kr. Bostadsrätter ligger på 8 571 kr/kvm, motsvarande ungefär 599 970 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 40,3 % av invånarna rekommenderar att flytta till Lindesberg (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Lindesberg en mellanstor ort med 23 014 invånare i Örebro län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Lindesberg
Är det dyrt att bo i Lindesberg?
Kommunalskatten i Lindesberg är 34,60 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 382 900 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Lindesberg?
Fastighetspriset för småhus i Lindesberg är 11 653 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 747 950 kr. Bostadsrätter ligger på 8 571 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Lindesberg?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Lindesberg är 188,0 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 74,6 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Lindesberg?
Sysselsättningsgraden i Lindesberg är 81,1 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 382 900 kr/år. Arbetslösheten är 5,2 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Lindesberg?
80,5 % av invånarna i Lindesberg uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Lindesberg?
Lindesberg hade 23 014 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Lindesberg?
Lindesberg kommun ligger i Örebro län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Örebro län.
Mer om Lindesberg
- Fullständig statistik om Lindesberg alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Lindesberg skattsida
- Barnfamiljer i Lindesberg skola & förskola
- Trygghet i Lindesberg brott & trygghet
- Befolkning i Lindesberg befolkningsstatistik
- VA-taxa i Lindesberg vatten & avlopp
- Pendling i Lindesberg in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Lindesberg lön efter skatt
Andra kommuner i Örebro län du kanske vill jämföra:
Jämför Lindesberg med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider