Hallsberg
29
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Lindesberg
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Folkmängd jämförs ej 16 082 23 014 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 43,4 år 45,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,2 % 26,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,8 % 21,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 16,8 % 15,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Kommunal skattesats 33,85 %
★
(bättre värde) 34,60 % 32,38 % Årets resultat 1 122 kr/inv. 1 498 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 31,1 % 34,9 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 73 184 kr/inv. 74 866 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Meritvärde åk 9 198,4 poäng 202,4 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 201,5 poäng 204,6 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 78,9 %
★
(bättre värde) 77,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,3 %
★
(bättre värde) 57,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 204 049 kr 202 626 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (2024) 5,4 barn/årsarbetare (2025) 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,9 år 80,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,2 dagar
★
(bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,3 % 9,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,7 %
★
(bättre värde) 92,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,5 % (2022)
★
(bättre värde) 63,5 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 5,3 % (2022)
★
(bättre värde) 5,4 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,3 % (2022) 61,6 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,0 %
★
(bättre värde) 80,5 % 79,4 % Anmälda brott 14 657 per 100 000 inv. 8 610 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,0 %
★
(bättre värde) 6,1 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 %
★
(bättre värde) 4,9 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 200 kr
★
(bättre värde) 382 900 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,9 per 1 000 inv. 10,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,1 %
★
(bättre värde) 81,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 85,6 index (0–100)
★
(bättre värde) 64,2 index (0–100) – Utpendling, andel 53,1 % 29,2 % – Inpendling, andel 54,3 % 24,6 % –
Boende Boende — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,1 % 17,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 78,61 kr/kvm
★
(bättre värde) 136,59 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,63 kr/kvm
★
(bättre värde) 40,52 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 126 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm 203 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 15 632 kr/kvm 11 653 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 605 kr/kvm 8 571 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 730 kr/kvm 16 968 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 177,5 per 1 000 inv. 188,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 34,7 per 1 000 inv. 47,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 275,2 per 1 000 inv. 287,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 487,4 per 1 000 inv. 522,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv. 3,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,6 % −2,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 15 962 22 494 10 633 801 Mediannettoinkomst 290 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 281 800 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 31,1 per 100 000 inv. 13,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,4 % 82,6 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,1 %
★
(bättre värde) 84,4 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 %
★
(bättre värde) 47,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 36,0 % 38,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 43,7 %
★
(bättre värde) 40,3 % 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,5 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Cykelväg per invånare 3,48 m/inv
★
(bättre värde) 2,29 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % 99,3 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 51,5 % 58,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hallsberg jämfört med Lindesberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Lindesberg
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 6,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 19,6 %
★
(bättre värde) 11,2 % 9,0 %
Sammanfattning Hallsberg har lägre kommunalskatt (33,85 %) jämfört med Lindesberg (34,60 %), en skillnad på 0,75 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lindesberg (202,4 poäng) 4,0 poäng högre än Hallsberg (198,4 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hallsberg eller flytta till Lindesberg .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hallsberg eller Lindesberg? Den totala kommunala skattesatsen är 33,85 % i Hallsberg och 34,60 % i Lindesberg (2026). Hallsberg har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,75 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hallsberg eller Lindesberg? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 198,4 poäng i Hallsberg och 202,4 poäng i Lindesberg (2026). Lindesberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hallsberg eller Lindesberg? Hallsberg har 16 082 invånare och Lindesberg har 23 014 (2025). Lindesberg är alltså den större av de två kommunerna. Lindesberg har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Hallsberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 200 kr i Hallsberg och 382 900 kr i Lindesberg per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.