Hallsberg
16
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Kumla
40
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Folkmängd jämförs ej 16 082 22 665 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 43,4 år 41,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,2 % 20,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,8 % 25,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 16,8 % 14,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Meritvärde åk 9 193,8 poäng 211,6 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 194,6 poäng 212,7 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 72,4 % 78,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 62,1 % 67,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 204 049 kr 180 628 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Medellivslängd 79,9 år 82,3 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,2 dagar 12,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,3 %
★
(bättre värde) 11,7 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,7 %
★
(bättre värde) 95,4 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,5 %
★
(bättre värde) 64,8 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 5,3 % 5,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,3 % 63,2 %
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,0 %
★
(bättre värde) 75,1 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 14 657 per 100 000 inv. 9 796 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,9 % 4,3 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 %
★
(bättre värde) 4,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 200 kr 397 800 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,1 % 84,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 85,6 index (0–100)
★
(bättre värde) 78,3 index (0–100) – Utpendling, andel 53,1 % 62,6 % – Inpendling, andel 54,3 % 46,8 % –
Boende Boende — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,1 % 12,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 78,61 kr/kvm
★
(bättre värde) 100,35 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28 kr/år 20 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 146 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm 219 kr/kvm – Fastighetspris småhus 15 632 kr/kvm 21 251 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 605 kr/kvm 13 871 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 730 kr/kvm 22 941 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 177,5 per 1 000 inv. 193,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 34,7 per 1 000 inv. 42,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 275,2 per 1 000 inv. 223,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 487,4 per 1 000 inv. 458,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 2,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,6 % 3,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 15 962 22 961 10 633 801 Mediannettoinkomst 290 400 kr/inv. 301 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 31,1 per 100 000 inv. 22,1 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 759 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 % 84,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 88,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 %
★
(bättre värde) 49,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 36,0 % 49,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 43,7 % 70,4 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Cykelväg per invånare 3,48 m/inv 4,15 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 51,5 % 58,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hallsberg jämfört med Kumla, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallsberg Kumla
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 5,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 19,6 % 20,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Hallsberg och Kumla har nästan identisk kommunalskatt (33,85 % respektive 33,84 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kumla (211,6 poäng) 17,8 poäng högre än Hallsberg (193,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hallsberg eller flytta till Kumla .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hallsberg eller Kumla? Den totala kommunala skattesatsen är 33,85 % i Hallsberg och 33,84 % i Kumla (2026). Kumla har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hallsberg eller Kumla? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 193,8 poäng i Hallsberg och 211,6 poäng i Kumla (2025). Kumla har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 17,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Hallsberg eller Kumla? Hallsberg har 16 082 invånare och Kumla har 22 665 (2025). Kumla är alltså den största av de två kommunerna. Kumla har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Hallsberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 200 kr i Hallsberg och 397 800 kr i Kumla per år. Källa: SCB via Kolada.