Kommunatlas
Örebro län

Flytta till Kumla — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Kumla? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,84 %
Befolkning 22 665 inv.
Meritvärde åk 9 210,8
Läge Örebro län

Kumla har 22 665 invånare och ligger i Örebro län.

Kommunalskatten på 33,84 % är 1,46 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Kumla på 33,84 % är 1,46 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Kumla är 397 800 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Kumla på 210,8 poäng är 18,9 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 74,7 % (rikssnitt 83,6 %).

Trygghet

Tryggheten utomhus i Kumla (75,1 %, 2024) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 78,0 %.

Bostadspriser och boende i Kumla

Villa/småhus 21 251 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 3 187 650 kr
Bostadsrätt 13 871 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 970 970 kr

Fastighetspriset för småhus i Kumla är 21 251 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 187 650 kr. Bostadsrätter ligger på 13 871 kr/kvm, motsvarande ungefär 970 970 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Kumla: 12,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Kumla är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,5 % (årsmedelvärde 2025) — 1,5 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).

Medianinkomsten i Kumla är 397 800 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 62,6 % Inpendling: 46,8 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Kumla jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Kumla Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt (2026) 33,84 % 32,38 % Sämre
Arbetslöshet 18–65 år (2025) 5,5 % 7,0 % Bättre
Meritvärde åk 9 (2026) 210,8 229,7 Sämre
Trygghet utomhus (2024) 75,1 % 78,0 % Sämre
Gymnasiebehörighet (2026) 74,7 % 83,6 % Sämre
Medianinkomst (2024) 397 800 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning (2025) 37,0 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus (2025) 21 251 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit (2024) 70,4 % 63,2 % Bättre

Sammanfattning — är Kumla rätt för dig?

Kommunalskatten i Kumla på 33,84 % är 1,46 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Kumla är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,5 % (årsmedelvärde 2025) — 1,5 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Meritvärdet i åk 9 i Kumla på 210,8 poäng är 18,9 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 74,7 % (rikssnitt 83,6 %). Tryggheten utomhus i Kumla (75,1 %, 2024) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 78,0 %. Fastighetspriset för småhus i Kumla är 21 251 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 187 650 kr. Bostadsrätter ligger på 13 871 kr/kvm, motsvarande ungefär 970 970 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 70,4 % av invånarna rekommenderar att flytta till Kumla (2024; rikssnitt samma år 63,2 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Kumla en mellanstor kommun med 22 665 invånare i Örebro län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Kumla

Är det dyrt att bo i Kumla?

Kommunalskatten i Kumla är 33,84 % (2026), vilket är 1,46 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 397 800 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Kumla?

Fastighetspriset för småhus i Kumla är 21 251 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 187 650 kr. Bostadsrätter ligger på 13 871 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Kumla?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Kumla är 210,8 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 74,7 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Kumla?

Sysselsättningsgraden i Kumla är 84,3 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 397 800 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 5,5 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).

Hur trygg är Kumla?

75,1 % av invånarna i Kumla uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2024; rikssnitt samma år 78,0 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Kumla?

Kumla hade 22 665 invånare år 2025. Det gör Kumla till en mellanstor kommun.

I vilket län ligger Kumla?

Kumla kommun ligger i Örebro län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Örebro län.

Jämför Kumla med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser / RKA). Senast tillgängliga data används. Riksvärden avser hela Sverige.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
  • Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
  • Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2024.
  • Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2024.
  • Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
  • Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
  • Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.