Kumla
31
nyckeltal i topp
vs 2 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 665 10 603 10 605 529 Befolkningsförändring −0,1 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 41,7 år 46,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 20,4 % 29,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,5 % 21,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,4 % 12,8 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Meritvärde åk 9 210,8 poäng 218,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,4 poäng 219,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 74,7 % 81,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 69,1 %
★
(bättre värde) 68,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 11,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 180 628 kr 210 537 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,3 år
★
(bättre värde) 81,0 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,7 dagar 12,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % 11,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,4 %
★
(bättre värde) 93,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % (2022)
★
(bättre värde) 63,9 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 5,1 % (2022)
★
(bättre värde) 8,8 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,2 % (2022) 63,9 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,1 % (2024) 85,6 % (2024)
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 796 per 100 000 inv. 7 316 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,5 % 5,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 %
★
(bättre värde) 4,3 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 397 800 kr
★
(bättre värde) 397 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 7,9 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 %
★
(bättre värde) 82,6 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,3 index (0–100)
★
(bättre värde) 64,6 index (0–100) – Utpendling, andel 62,6 % 47,8 % – Inpendling, andel 46,8 % 24,4 % –
Boende Boende — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % 12,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 100,35 kr/kvm
★
(bättre värde) 162,60 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,46 kr/kvm
★
(bättre värde) 34,35 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 146 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm
★
(bättre värde) 310 kr/kvm – Fastighetspris småhus 21 251 kr/kvm 15 098 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 13 871 kr/kvm 6 959 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 22 941 kr/kvm 18 570 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 193,0 per 1 000 inv. 193,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 42,4 per 1 000 inv. 35,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 223,5 per 1 000 inv. 271,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 458,9 per 1 000 inv. 500,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,7 % −0,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 961 10 426 10 633 801 Mediannettoinkomst 301 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 290 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 22,1 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 28,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 759 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,9 %
★
(bättre värde) 83,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,7 %
★
(bättre värde) 85,2 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % 51,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 70,4 % (2024)
★
(bättre värde) 69,2 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % 4,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Cykelväg per invånare 4,15 m/inv
★
(bättre värde) 3,35 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 98,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,6 % 72,8 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kumla jämfört med Nora, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kumla Nora
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,5 % 6,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 20,1 %
★
(bättre värde) 9,0 % 9,0 %
Sammanfattning Kumla har lägre kommunalskatt (33,84 %) jämfört med Nora (34,55 %), en skillnad på 0,71 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nora (218,5 poäng) 7,7 poäng högre än Kumla (210,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kumla eller flytta till Nora .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kumla eller Nora? Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Kumla och 34,55 % i Nora (2026). Kumla har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,71 procentenheter motsvarar ungefär 150 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kumla eller Nora? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,8 poäng i Kumla och 218,5 poäng i Nora (2026). Nora har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kumla eller Nora? Kumla har 22 665 invånare och Nora har 10 603 (2025). Kumla är alltså den större av de två kommunerna. Kumla har ungefär 2,1 gånger fler invånare än Nora. Medianinkomsten (20–64 år) är 397 800 kr i Kumla och 397 600 kr i Nora per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.