Kommuner i Örebro län — alla 12 kommuner
Örebro län har 12 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Örebro län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Örebro län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
Kommunal skattesats 2026
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Örebro | 224,5 poäng |
| 2 | Nora | 218,5 poäng |
| 3 | Laxå | 214,7 poäng |
| 4 | Karlskoga | 213,0 poäng |
| 5 | Kumla | 210,8 poäng |
| 6 | Hällefors | 209,6 poäng |
| 7 | Lindesberg | 202,4 poäng |
| 8 | Lekeberg | 201,2 poäng |
| 9 | Askersund | 200,6 poäng |
| 10 | Degerfors | 199,4 poäng |
| 11 | Hallsberg | 198,4 poäng |
| 12 | Ljusnarsberg | 191,8 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Lekeberg | 409 800 kr |
| 2 | Karlskoga | 401 500 kr |
| 3 | Askersund | 398 700 kr |
| 4 | Kumla | 397 800 kr |
| 5 | Nora | 397 600 kr |
| 6 | Hallsberg | 385 200 kr |
| 7 | Lindesberg | 382 900 kr |
| 8 | Degerfors | 382 600 kr |
| 9 | Örebro | 378 000 kr |
| 10 | Laxå | 375 300 kr |
| 11 | Ljusnarsberg | 355 000 kr |
| 12 | Hällefors | 352 000 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Lekeberg | 93,9 % |
| 2 | Askersund | 91,2 % |
| 3 | Hallsberg | 84,0 % |
| 4 | Lindesberg | 80,5 % |
| 5 | Örebro | 76,2 % |
Saknar värde för 2025: Hällefors (senast 2023), Karlskoga (senast 2024), Kumla (senast 2024), Nora (senast 2024).
Direktjämförelser i Örebro län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Örebro läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Örebro län
Hur många kommuner finns i Örebro län?
Örebro län består av 12 kommuner: Askersund, Degerfors, Hallsberg, Hällefors, Karlskoga, Kumla, Laxå, Lekeberg, Lindesberg, Ljusnarsberg, Nora, Örebro.
Vilken är den största kommunen i Örebro län?
Örebro är den folkrikaste kommunen i Örebro län med 160 687 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Örebro län?
Örebro har den lägsta kommunala skattesatsen i Örebro län med 33,65 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Örebro län?
Örebro har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Örebro läns kommuner, 224,5 poäng (2026).
Vilken region tillhör Örebro län?
Kommunerna i Örebro län ingår i Region Örebro län, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Örebro län
De fem kommuner i Örebro län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Örebro län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Örebro | 33,65 % |
| 2 | Lekeberg | 33,73 % |
| 3 | Ljusnarsberg | 33,80 % |
| 4 | Kumla | 33,84 % |
| 5 | Hallsberg | 33,85 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Örebro | 224,5 poäng |
| 2 | Nora | 218,5 poäng |
| 3 | Laxå | 214,7 poäng |
| 4 | Karlskoga | 213,0 poäng |
| 5 | Kumla | 210,8 poäng |
Lägst brottslighet 2025
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Lekeberg | 4 833 per 100 000 inv. |
| 2 | Nora | 7 316 per 100 000 inv. |
| 3 | Askersund | 7 384 per 100 000 inv. |
| 4 | Hällefors | 7 403 per 100 000 inv. |
| 5 | Lindesberg | 8 610 per 100 000 inv. |
Regionfullmäktige Region Örebro län — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 24 | 22 | -2 |
| Moderaterna | 14 | 12 | -2 |
| Övriga partier | 3 | 11 | +8 |
| Vänsterpartiet | 6 | 6 | ±0 |
| Sverigedemokraterna | 11 | 6 | -5 |
| Centerpartiet | 5 | 4 | -1 |
| Kristdemokraterna | 5 | 4 | -1 |
| Liberalerna | 3 | 3 | ±0 |
| Miljöpartiet | 0 | 3 | +3 |
Så har Region Örebro län styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026CKDSBlocköverskridande styre
- 2018–2022CKDSSKR:s klassning:
BL - 2014–2018SVMPSKR:s klassning:
V - 2010–2014SVMPSKR:s klassning:
V
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Örebro län
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 3144,4 % | 2940,7 % | 2534,5 % | 2432,1 % | 2230,3 % | -9 |
| Moderaterna | 1520,8 % | 1317,8 % | 1318,2 % | 1418,5 % | 1217,5 % | -3 |
| Sverigedemokraterna | 44,9 % | 810,1 % | 912,5 % | 1114,7 % | 69,0 % | +2 |
| Centerpartiet | 45,1 % | 45,6 % | 57,6 % | 56,4 % | 45,2 % | ±0 |
| Vänsterpartiet | 46,2 % | 56,4 % | 68,3 % | 67,9 % | 68,8 % | +2 |
| Kristdemokraterna | 46,3 % | 45,9 % | 67,7 % | 56,6 % | 45,8 % | ±0 |
| Miljöpartiet | 45,3 % | 46,1 % | 33,6 % | 03,0 % | 33,7 % | -1 |
| Liberalerna | 56,5 % | 45,2 % | 45,5 % | 34,7 % | 34,1 % | -2 |
| Övriga partier | 00,4 % | 02,3 % | 02,1 % | 36,3 % | 1115,7 % | +11 |
| Mandat totalt | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Örebro län
SCBs regionala opinionssiffra för Östra Mellansverige — inte en mätning av Örebro län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.