Jämförelse · Västmanlands län
Sala vs Surahammar — vilket är bäst att bo i? Sala har 22 600 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Surahammar ett bättre värde på 26 och Sala på 22.
vs 4 lika
Surahammar
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 600 9 733 10 605 529 Befolkningsförändring −1,1 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 45,2 år 44,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,5 % 25,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,2 % 22,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,9 % 18,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Meritvärde åk 9 197,3 poäng 218,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 198,3 poäng 217,8 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,3 % 90,5 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 65,6 % 71,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,4 elever/lärare 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 215 103 kr 181 164 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,9 år
★
(bättre värde) 79,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,2 dagar
★
(bättre värde) 13,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 14,0 % 13,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,7 % 93,1 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,5 % (2022)
★
(bättre värde) 61,6 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,2 % (2022)
★
(bättre värde) 11,8 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,2 % (2022)
★
(bättre värde) 59,0 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,8 % – 79,4 % Anmälda brott 13 573 per 100 000 inv. 8 969 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 % 6,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 %
★
(bättre värde) 4,8 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 376 300 kr 392 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv. 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,7 % 83,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,7 index (0–100) 82,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 39,1 % 60,8 % – Inpendling, andel 25,7 % 35,2 % –
Boende Boende — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,0 % 11,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 59,46 kr/kvm
★
(bättre värde) 86,58 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 262 kr/kvm 231 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 19 063 kr/kvm 14 732 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 17 485 kr/kvm 6 151 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 398 kr/kvm 13 576 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 188,5 per 1 000 inv. 130,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 54,6 per 1 000 inv. 90,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 253,6 per 1 000 inv. 286,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 496,6 per 1 000 inv. 506,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,7 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,2 % −3,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 244 9 475 10 633 801 Mediannettoinkomst 287 400 kr/inv. 293 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 13,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 61,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 263 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,2 %
★
(bättre värde) 80,5 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,1 %
★
(bättre värde) 83,1 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,0 %
★
(bättre värde) 41,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,1 % 6,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Cykelväg per invånare 2,08 m/inv 3,53 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 %
★
(bättre värde) 99,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 73,4 %
★
(bättre värde) 38,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Sala jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Surahammar
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,6 %
★
(bättre värde) 5,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 4,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 9,1 % 9,0 %
Sammanfattning Sala och Surahammar har samma kommunalskatt (33,19 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Surahammar (218,1 poäng) 20,8 poäng högre än Sala (197,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Sala eller flytta till Surahammar .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Sala eller Surahammar? Den totala kommunala skattesatsen är 33,19 % i Sala och 33,19 % i Surahammar (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Sala eller Surahammar? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 197,3 poäng i Sala och 218,1 poäng i Surahammar (2026). Surahammar har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 20,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Sala eller Surahammar? Sala har 22 600 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Sala är alltså den större av de två kommunerna. Sala har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Surahammar. Medianinkomsten (20–64 år) är 376 300 kr i Sala och 392 900 kr i Surahammar per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.