Flytta till Knivsta — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Knivsta? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Knivsta har 21 733 invånare och ligger i Uppsala län.
Kommunalskatten på 32,62 % är 0,24 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Knivsta på 32,62 % är 0,24 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Knivsta är 451 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Knivsta ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 236,9 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 89,0 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Knivsta är hög. 86,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 6,6 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Knivsta
Fastighetspriset för småhus i Knivsta är 36 489 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 473 350 kr. Bostadsrätter ligger på 28 007 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 960 490 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Knivsta: 16,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Knivsta och guiden för att köpa bostad i Knivsta.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Knivsta är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,8 % (årsmedelvärde 2025) — 2,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Knivsta är 451 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Knivsta jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Knivsta | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 32,62 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 4,8 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 236,9 | 229,7 | Bättre |
| Trygghet utomhus (2025) | 86,0 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 89,0 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 451 100 kr | 401 400 kr | Bättre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 56,4 % | 48,5 % | Bättre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 36 489 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Sämre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 72,9 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Knivsta rätt för dig?
Kommunalskatten i Knivsta på 32,62 % är 0,24 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Knivsta är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,8 % (årsmedelvärde 2025) — 2,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Knivsta ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 236,9 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 89,0 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Knivsta är hög. 86,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 6,6 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Knivsta är 36 489 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 473 350 kr. Bostadsrätter ligger på 28 007 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 960 490 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 72,9 % av invånarna rekommenderar att flytta till Knivsta (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Knivsta en mellanstor kommun med 21 733 invånare i Uppsala län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Knivsta
Är det dyrt att bo i Knivsta?
Kommunalskatten i Knivsta är 32,62 % (2026), vilket är 0,24 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 451 100 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Knivsta?
Fastighetspriset för småhus i Knivsta är 36 489 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 5 473 350 kr. Bostadsrätter ligger på 28 007 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Knivsta?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Knivsta är 236,9 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 89,0 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Knivsta?
Sysselsättningsgraden i Knivsta är 86,9 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 451 100 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 4,8 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Knivsta?
86,0 % av invånarna i Knivsta uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Knivsta tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Knivsta?
Knivsta hade 21 733 invånare år 2025. Det gör Knivsta till en mellanstor kommun.
I vilket län ligger Knivsta?
Knivsta kommun ligger i Uppsala län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Uppsala.
Mer om Knivsta
- Fullständig statistik om Knivsta alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Knivsta skattsida
- Barnfamiljer i Knivsta skola & förskola
- Trygghet i Knivsta brott & trygghet
- Befolkning i Knivsta befolkningsstatistik
- VA-taxa i Knivsta vatten & avlopp
- Pendling i Knivsta in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Knivsta lön efter skatt
Andra kommuner i Uppsala län du kanske vill jämföra:
Jämför Knivsta med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.