vs 1 lika
Knivsta
40
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Folkmängd jämförs ej 23 252 21 733 10 605 529 Befolkningsförändring 1,2 % 2,5 % 0,2 % Medelålder 41,2 år 37,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 18,1 % 13,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,3 % 28,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,9 % 18,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Meritvärde åk 9 223,2 poäng 227,0 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 226,6 poäng 227,6 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 84,5 % 88,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 73,5 % 78,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 465 kr 217 031 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Medellivslängd 82,3 år 83,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,7 dagar 8,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,2 % 10,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,1 %
★
(bättre värde) 92,4 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,1 % 75,9 %
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,8 % 5,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 % – 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 644 per 100 000 inv. 9 029 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,8 % 3,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 %
★
(bättre värde) 3,6 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 437 100 kr 451 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. 14,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,3 % 86,9 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,6 index (0–100) 78,5 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 66,5 % 74,9 % – Inpendling, andel 46,2 % 42,5 % –
Boende Boende — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 5,3 per 1 000 inv. 15,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,2 %
★
(bättre värde) 16,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 143,19 kr/kvm 125,98 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 35 kr/år 29 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm
★
(bättre värde) 239 kr/kvm – Fastighetspris småhus 32 199 kr/kvm 36 489 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 25 022 kr/kvm 28 007 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 39 236 kr/kvm 50 320 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 118,2 per 1 000 inv. 124,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 63,9 per 1 000 inv. 111,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 245,7 per 1 000 inv. 195,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 428,0 per 1 000 inv. 433,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,9 per 1 000 inv. 16,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,8 per 1 000 inv. 13,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 5,6 % 13,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 23 630 22 882 10 633 801 Mediannettoinkomst 341 700 kr/inv. 361 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 25,8 per 100 000 inv. 13,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,9 % 60,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 29,0 % 35,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 %
★
(bättre värde) 5,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Cykelväg per invånare 3,89 m/inv
★
(bättre värde) 2,05 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 99,9 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 81,6 %
★
(bättre värde) 73,2 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Håbo jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Knivsta
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,4 %
★
(bättre värde) 4,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 %
★
(bättre värde) 6,5 % 9,0 %
Sammanfattning Håbo och Knivsta har nästan identisk kommunalskatt (33,30 % respektive 32,62 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Knivsta (227,0 poäng) 3,8 poäng högre än Håbo (223,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Håbo eller flytta till Knivsta .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Håbo eller Knivsta? Den totala kommunala skattesatsen är 33,30 % i Håbo och 32,62 % i Knivsta (2026). Knivsta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,68 procentenheter motsvarar i storleksordningen 238 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Håbo eller Knivsta? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 223,2 poäng i Håbo och 227,0 poäng i Knivsta (2025). Knivsta har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 3,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Håbo eller Knivsta? Håbo har 23 252 invånare och Knivsta har 21 733 (2025). Håbo är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 437 100 kr i Håbo och 451 100 kr i Knivsta per år. Källa: SCB via Kolada.