Kommunatlas
Jämförelse · Uppsala län

Knivsta vs Tierp — vilket är bäst att bo i?

Knivsta har 21 733 invånare och Tierp har 21 028 (2025). Båda kommunerna ligger i Uppsala län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Knivsta ett bättre värde på 42 och Tierp på 13.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Folkmängd jämförs ej 21 733 21 028 10 605 529
Befolkningsförändring 2,5 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 37,8 år 44,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 13,9 % 25,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 28,1 % 22,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,1 % 12,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Kommunal skattesats 32,62 % (bättre värde) 33,00 % 32,38 %
Årets resultat 3 012 kr/inv. (bättre värde) 646 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 29,6 % (bättre värde) 24,4 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 67 950 kr/inv. 76 135 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Meritvärde åk 9 227,0 poäng (bättre värde) 208,9 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,6 poäng (bättre värde) 210,1 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,3 % (bättre värde) 80,8 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 78,3 % (bättre värde) 64,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare 10,6 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 217 031 kr 207 882 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 79 % 87 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % (bättre värde) 66 % 79 %
Väntetid till äldreboende 52 dagar (bättre värde) 55 dagar

Hälsa

Hälsa — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Medellivslängd 83,5 år (bättre värde) 79,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 8,6 dagar (bättre värde) 15,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,5 % (bättre värde) 11,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 95,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 75,9 % (bättre värde) 68,6 % 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,3 % (bättre värde) 6,1 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,7 % 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 35,4 % (bättre värde) 37,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,8 % (bättre värde) 5,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,0 % (bättre värde) 77,1 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 029 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 567 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,2 % (bättre värde) 5,0 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % (bättre värde) 5,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 451 100 kr (bättre värde) 371 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 14,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,9 % (bättre värde) 81,1 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,5 index (0–100) (bättre värde) 69,4 index (0–100)
Utpendling, andel 74,9 % 43,1 %
Inpendling, andel 42,5 % 26,3 %

Miljö

Miljö — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Insamlat kommunalt avfall 382 kg/inv (bättre värde) 491 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % 25 % (bättre värde)
Andel elbilar 9,9 % (bättre värde) 3,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,81 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,89 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 15,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,3 % (bättre värde) 17,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 125,98 kr/kvm 121,87 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29 kr/år 22 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 239 kr/kvm 238 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 36 489 kr/kvm 17 249 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 28 007 kr/kvm 14 929 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 50 320 kr/kvm 20 594 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 124,8 per 1 000 inv. 171,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 111,6 per 1 000 inv. 54,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 195,5 per 1 000 inv. 275,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 433,4 per 1 000 inv. 501,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 41,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 16,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 13,7 % −1,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 882 21 068 10 633 801
Mediannettoinkomst 361 800 kr/inv. (bättre värde) 282 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 13,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 33,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,0 % (bättre värde) 82,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 90,0 % (bättre värde) 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,2 % (bättre värde) 47,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 35,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Elever i kulturskola, andel 11,3 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 530 kr/elev 928 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,64 lån/inv 4,93 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 72,9 % (bättre värde) 44,4 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % (bättre värde) 6,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Cykelväg per invånare 2,05 m/inv 2,88 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 99,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 73,2 % (bättre värde) 68,0 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,5 % 7,3 % (bättre värde) 6,8 % (2025)
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,6 % 3,8 % (2025)
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,5 % 10,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Knivsta jämfört med Tierp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Tierp Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 56,4 % (bättre värde) 30,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Knivsta och Tierp har nästan identisk kommunalskatt (32,62 % respektive 33,00 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Knivsta (227,0 poäng) 18,1 poäng högre än Tierp (208,9 poäng). Medianinkomsten är 22 % högre i Knivsta (451 100 kr) än i Tierp (371 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Knivsta eller flytta till Tierp.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Knivsta eller Tierp?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,62 % i Knivsta och 33,00 % i Tierp (2026). Knivsta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,38 procentenheter motsvarar i storleksordningen 133 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Knivsta eller Tierp?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,0 poäng i Knivsta och 208,9 poäng i Tierp (2025). Knivsta har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 18,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Knivsta eller Tierp?

Knivsta har 21 733 invånare och Tierp har 21 028 (2025). Knivsta är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 451 100 kr i Knivsta och 371 000 kr i Tierp per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare