Jämförelse · Stockholms län
Järfälla vs Norrtälje — vilket är bäst att bo i? Järfälla har 90 180 invånare och Norrtälje har 66 832 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Järfälla ett bättre värde på 29 och Norrtälje på 27.
Järfälla
29
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Norrtälje
27
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Folkmängd jämförs ej 90 180 66 832 10 605 529 Befolkningsförändring 1,4 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 39,4 år 47,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 15,9 % 29,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,1 % 19,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 37,0 % 13,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Kommunal skattesats 31,52 %
★
(bättre värde) 32,05 % 32,38 % Årets resultat 3 862 kr/inv.
★
(bättre värde) 2 535 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 30,0 % 36,9 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 61 814 kr/inv. 68 096 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Meritvärde åk 9 229,0 poäng
★
(bättre värde) 219,9 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 233,2 poäng
★
(bättre värde) 221,8 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 85,6 %
★
(bättre värde) 83,5 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,1 %
★
(bättre värde) 67,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 14,3 elever/lärare 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 171 kr 211 670 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Medellivslängd 82,6 år
★
(bättre värde) 81,5 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,6 dagar
★
(bättre värde) 12,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 %
★
(bättre värde) 15,6 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 88,3 % 93,6 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 %
★
(bättre värde) 63,3 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,0 %
★
(bättre värde) 9,0 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % 60,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,5 % 82,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 15 104 per 100 000 inv. 12 790 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,4 % 3,6 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % 3,6 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 405 500 kr
★
(bättre värde) 384 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 12,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,4 % 82,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,2 index (0–100)
★
(bättre värde) 71,8 index (0–100) – Utpendling, andel 72,7 % 33,4 % – Inpendling, andel 59,5 % 13,9 % –
Boende Boende — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 20,6 % 10,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 90,08 kr/kvm
★
(bättre värde) 186,52 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år
★
(bättre värde) 22 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 114 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm 215 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 40 976 kr/kvm 31 931 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 29 867 kr/kvm 26 942 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 36 595 kr/kvm 38 179 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 153,5 per 1 000 inv. 131,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 185,8 per 1 000 inv. 134,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 111,2 per 1 000 inv. 261,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 450,6 per 1 000 inv. 528,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 6,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 17,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 11,0 % 5,0 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 93 468 69 422 10 633 801 Mediannettoinkomst 325 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 299 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 29,9 per 100 000 inv. 18,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 133 kr/inv. 237 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,0 % 82,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 % 51,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,7 % 69,5 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % 4,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv
★
(bättre värde) 1,82 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 97,1 %
★
(bättre värde) 71,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Järfälla jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Norrtälje
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,9 %
★
(bättre värde) 6,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 5,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,0 % 4,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Järfälla och Norrtälje har nästan identisk kommunalskatt (31,52 % respektive 32,05 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Järfälla (229,0 poäng) 9,1 poäng högre än Norrtälje (219,9 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Järfälla (405 500 kr) än i Norrtälje (384 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Järfälla eller flytta till Norrtälje .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Järfälla eller Norrtälje? Den totala kommunala skattesatsen är 31,52 % i Järfälla och 32,05 % i Norrtälje (2026). Järfälla har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,53 procentenheter motsvarar i storleksordningen 185 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Järfälla eller Norrtälje? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 229,0 poäng i Järfälla och 219,9 poäng i Norrtälje (2025). Järfälla har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Järfälla eller Norrtälje? Järfälla har 90 180 invånare och Norrtälje har 66 832 (2025). Järfälla är alltså den största av de två kommunerna. Järfälla har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Norrtälje. Medianinkomsten (20–64 år) är 405 500 kr i Järfälla och 384 000 kr i Norrtälje per år. Källa: SCB via Kolada.