Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Hedemora vs Säter — vilket är bäst att bo i?

Hedemora har 15 025 invånare och Säter har 11 222 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Säter ett bättre värde på 39 och Hedemora på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Folkmängd jämförs ej 15 025 11 222 10 605 529
Befolkningsförändring −1,7 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 46,4 år 45,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,5 % 27,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,0 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,5 % 8,6 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Kommunal skattesats 34,15 % (bättre värde) 34,30 % 32,38 %
Årets resultat 149 kr/inv. 2 197 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 57,4 % (bättre värde) 37,8 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 660 kr/inv. 72 930 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Meritvärde åk 9 199,8 poäng 214,7 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 199,8 poäng 215,7 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,2 % 88,7 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 62,1 % 71,8 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare (bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 212 084 kr 185 539 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85 % 95 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 88 % (bättre värde) 80 % 79 %
Väntetid till äldreboende 51 dagar (bättre värde) 125 dagar

Hälsa

Hälsa — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Medellivslängd 80,4 år 82,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,9 dagar 12,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 14,0 % 12,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,1 % 94,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % (bättre värde) 61,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,1 % 4,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,0 % 60,7 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 28,2 % (bättre värde) 31,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,3 % 3,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,4 % 88,7 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 665 per 100 000 inv. 6 621 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,0 % 2,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 375 800 kr 396 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 7,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,6 % 86,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,0 index (0–100) 71,5 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 34,0 % 56,3 %
Inpendling, andel 29,0 % 34,2 %

Miljö

Miljö — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Insamlat kommunalt avfall 438 kg/inv (bättre värde) 524 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % (bättre värde) 22 %
Andel elbilar 3,6 % 4,4 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,64 ton CO2-ekv/inv 5,07 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,5 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,04 kr/kvm (bättre värde) 115,67 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år (bättre värde) 34 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm (bättre värde) 142 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm (bättre värde) 241 kr/kvm
Fastighetspris småhus 12 863 kr/kvm 16 674 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 672 kr/kvm 10 362 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 412 kr/kvm 24 837 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 182,5 per 1 000 inv. 160,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 74,4 per 1 000 inv. 27,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 294,2 per 1 000 inv. 310,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 551,7 per 1 000 inv. 498,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 15,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,8 % 0,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 642 11 093 10 633 801
Mediannettoinkomst 280 400 kr/inv. 295 800 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 46,6 per 100 000 inv. 17,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 86,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 88,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,2 % 50,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Elever i kulturskola, andel 17,9 % (bättre värde) 12,5 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 165 kr/elev 716 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,52 lån/inv 7,62 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 46,7 % 68,7 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 4,1 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Cykelväg per invånare 1,97 m/inv 2,35 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,5 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 68,6 % (bättre värde) 57,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % (bättre värde) 7,4 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,2 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 % (bättre värde) 9,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hedemora jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Säter Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,4 % 36,8 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Hedemora och Säter har nästan identisk kommunalskatt (34,15 % respektive 34,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Säter (214,7 poäng) 14,9 poäng högre än Hedemora (199,8 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Säter (396 600 kr) än i Hedemora (375 800 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hedemora eller flytta till Säter.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hedemora eller Säter?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,15 % i Hedemora och 34,30 % i Säter (2026). Hedemora har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar i storleksordningen 52 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hedemora eller Säter?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 199,8 poäng i Hedemora och 214,7 poäng i Säter (2025). Säter har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Hedemora eller Säter?

Hedemora har 15 025 invånare och Säter har 11 222 (2025). Hedemora är alltså den största av de två kommunerna. Hedemora har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Säter. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 800 kr i Hedemora och 396 600 kr i Säter per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare