Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Hedemora vs Ludvika — vilket är bäst att bo i?

Hedemora har 15 025 invånare och Ludvika har 26 812 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Ludvika ett bättre värde på 31 och Hedemora på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Folkmängd jämförs ej 15 025 26 812 10 605 529
Befolkningsförändring −1,7 % 0,7 % 0,2 %
Medelålder 46,4 år 44,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,5 % 25,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,0 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,5 % 21,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Kommunal skattesats 34,15 % 34,05 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 149 kr/inv. 1 654 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 57,4 % 63,6 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 660 kr/inv. 78 336 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Meritvärde åk 9 195,6 poäng 206,8 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 197,6 poäng 206,4 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,6 % 80,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 64,1 % (bättre värde) 54,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare (bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 212 084 kr 213 796 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85,1 % (bättre värde) 83,0 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 88 % (bättre värde) 72 % 79 %
Väntetid till äldreboende 51 dagar (2025) 21 dagar (2023) –

Hälsa

Hälsa — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,4 år 81,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,9 dagar 11,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 14,0 % 10,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,1 % (bättre värde) 89,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % 65,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,1 % 6,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,0 % (bättre värde) 58,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 28,2 % 34,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,3 % 4,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,4 % (2022) 75,5 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 665 per 100 000 inv. 8 143 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,1 % (bättre värde) 6,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % 3,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 375 800 kr 399 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,6 % (bättre värde) 80,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,1 index (0–100) – –
Utpendling, andel 34,0 % 16,5 % –
Inpendling, andel 29,0 % 24,2 % –

Miljö

Miljö — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Insamlat kommunalt avfall 448 kg/inv 383 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % 30 % (bättre värde) –
Andel elbilar 3,6 % 3,6 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,64 ton CO2-ekv/inv 2,53 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,5 % (bättre värde) 18,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,04 kr/kvm (bättre värde) 113,95 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 30,67 kr/kvm 26,33 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm (bättre värde) 133 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 219 kr/kvm (bättre värde) 228 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 12 863 kr/kvm 13 211 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 672 kr/kvm 8 958 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 412 kr/kvm 14 798 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 182,5 per 1 000 inv. 201,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 74,4 per 1 000 inv. 100,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 294,2 per 1 000 inv. 241,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 551,7 per 1 000 inv. 543,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 2,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,8 % 0,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 642 26 178 10 633 801
Mediannettoinkomst 280 400 kr/inv. 292 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 46,6 per 100 000 inv. 11,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,1 % (bättre värde) 79,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,6 % 83,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,2 % 44,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Elever i kulturskola, andel 17,9 % (2024) 15,2 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 165 kr/elev (2024) 278 kr/elev (2017) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,52 lån/inv (bättre värde) 4,85 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 46,7 % (2022) 41,0 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 4,4 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Cykelväg per invånare 1,97 m/inv 4,17 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,4 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 68,6 % 86,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % (bättre värde) 7,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,2 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 % (bättre värde) 7,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hedemora jämfört med Ludvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hedemora Ludvika Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,4 % 38,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Ludvika har lägre kommunalskatt (34,05 %) jämfört med Hedemora (34,15 %), en skillnad på 0,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ludvika (206,8 poäng) 11,2 poäng högre än Hedemora (195,6 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Ludvika (399 100 kr) än i Hedemora (375 800 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hedemora eller flytta till Ludvika.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hedemora eller Ludvika?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,15 % i Hedemora och 34,05 % i Ludvika (2026). Ludvika har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,10 procentenheter motsvarar ungefär 20 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hedemora eller Ludvika?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 195,6 poäng i Hedemora och 206,8 poäng i Ludvika (2026). Ludvika har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 11,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Hedemora eller Ludvika?

Hedemora har 15 025 invånare och Ludvika har 26 812 (2025). Ludvika är alltså den större av de två kommunerna. Ludvika har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Hedemora. Medianinkomsten (20–64 år) är 375 800 kr i Hedemora och 399 100 kr i Ludvika per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Hedemora och Ludvika.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.