Kommunatlas
Dalarnas län

Flytta till Hedemora — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Hedemora? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,15 %
Befolkning 15 025 inv.
Meritvärde åk 9 199,8
Läge Dalarnas län

Hedemora har 15 025 invånare och ligger i Dalarnas län.

Kommunalskatten på 34,15 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Hedemora på 34,15 % är 1,77 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Hedemora är 375 800 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Hedemora på 199,8 poäng är 28,7 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 80,2 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

71,4 % av invånarna i Hedemora känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 8,0 procentenheter under rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Hedemora

Villa/småhus 12 863 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 1 929 450 kr
Bostadsrätt 8 672 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 607 040 kr

Fastighetspriset för småhus i Hedemora är 12 863 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 929 450 kr. Bostadsrätter ligger på 8 672 kr/kvm, motsvarande ungefär 607 040 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Hedemora: 13,5 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten i Hedemora på 5,0 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.

Medianinkomsten i Hedemora är 375 800 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 34,0 % Inpendling: 29,0 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Hedemora jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Hedemora Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 34,15 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 5,0 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 199,8 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 71,4 % 79,4 % Sämre
Gymnasiebehörighet 80,2 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 375 800 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 30,4 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 12 863 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 46,7 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Hedemora rätt för dig?

Kommunalskatten i Hedemora på 34,15 % är 1,77 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Hedemora på 5,0 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Hedemora på 199,8 poäng är 28,7 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 80,2 % (rikssnitt 84,2 %). 71,4 % av invånarna i Hedemora känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 8,0 procentenheter under rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Hedemora är 12 863 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 929 450 kr. Bostadsrätter ligger på 8 672 kr/kvm, motsvarande ungefär 607 040 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 46,7 % av invånarna rekommenderar att flytta till Hedemora (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Hedemora en mellanstor ort med 15 025 invånare i Dalarnas län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Hedemora

Är det dyrt att bo i Hedemora?

Kommunalskatten i Hedemora är 34,15 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 375 800 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Hedemora?

Fastighetspriset för småhus i Hedemora är 12 863 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 929 450 kr. Bostadsrätter ligger på 8 672 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Hedemora?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Hedemora är 199,8 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 80,2 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Hedemora?

Sysselsättningsgraden i Hedemora är 81,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 375 800 kr/år. Arbetslösheten är 5,0 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Hedemora?

71,4 % av invånarna i Hedemora uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är under riksgenomsnittet, vilket är ett skäl att undersöka enskilda stadsdelar närmare. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Hedemora?

Hedemora hade 15 025 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.

I vilket län ligger Hedemora?

Hedemora kommun ligger i Dalarnas län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Dalarna.

Jämför Hedemora med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.