Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Avesta vs Hedemora — vilket är bäst att bo i?

Avesta har 22 366 invånare och Hedemora har 15 025 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Avesta ett bättre värde på 30 och Hedemora på 27.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Folkmängd jämförs ej 22 366 15 025 10 605 529
Befolkningsförändring −0,2 % −1,7 % 0,2 %
Medelålder 45,6 år 46,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 28,5 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,5 % 21,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 16,5 % 13,5 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Kommunal skattesats 33,95 % (bättre värde) 34,15 % 32,38 %
Årets resultat 627 kr/inv. (bättre värde) 149 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 20,7 % 57,4 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 491 kr/inv. 78 660 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Meritvärde åk 9 208,5 poäng (bättre värde) 199,8 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 208,3 poäng (bättre värde) 199,8 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,8 % 80,2 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 54,6 % 62,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare (bättre värde) 10,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 830 kr 212 084 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86 % (bättre värde) 85 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 75 % 88 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 22 dagar (bättre värde) 51 dagar

Hälsa

Hälsa — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Medellivslängd 81,3 år (bättre värde) 80,4 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,0 dagar (bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,1 % (bättre värde) 14,0 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % (bättre värde) 90,1 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % (bättre värde) 63,9 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,1 % (bättre värde) 7,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,2 % (bättre värde) 59,0 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 30,0 % 28,2 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,9 % (bättre värde) 5,3 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,8 % 71,4 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 910 per 100 000 inv. 10 665 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,5 % 5,0 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % (bättre värde) 4,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 389 100 kr (bättre värde) 375 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,4 per 1 000 inv. 9,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,5 % 81,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100) (bättre värde) 71,0 index (0–100)
Utpendling, andel 23,2 % 34,0 %
Inpendling, andel 23,5 % 29,0 %

Miljö

Miljö — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Insamlat kommunalt avfall 485 kg/inv 438 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % (bättre värde) 23 %
Andel elbilar 4,1 % (bättre värde) 3,6 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 10,05 ton CO2-ekv/inv 5,64 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,1 % 13,5 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 61,85 kr/kvm (bättre värde) 113,04 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21 kr/år (bättre värde) 31 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 116 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 276 kr/kvm 219 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 14 564 kr/kvm 12 863 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 057 kr/kvm 8 672 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 059 kr/kvm 18 412 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 179,9 per 1 000 inv. 182,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 130,8 per 1 000 inv. 74,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 251,0 per 1 000 inv. 294,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 561,7 per 1 000 inv. 551,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −2,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 766 14 642 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 100 kr/inv. (bättre värde) 280 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 76,0 per 100 000 inv. 46,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 8 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % (bättre värde) 79,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % (bättre värde) 84,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,9 % (bättre värde) 44,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Elever i kulturskola, andel 9,7 % 17,9 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 638 kr/elev (bättre värde) 1 165 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,77 lån/inv 5,52 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 45,5 % 46,7 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 4,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Cykelväg per invånare 3,01 m/inv (bättre värde) 1,97 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % (bättre värde) 98,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 71,7 % (bättre värde) 68,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % 8,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,5 % 9,5 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Avesta jämfört med Hedemora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Hedemora Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,9 % 30,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Avesta och Hedemora har nästan identisk kommunalskatt (33,95 % respektive 34,15 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Avesta (208,5 poäng) 8,7 poäng högre än Hedemora (199,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Avesta eller flytta till Hedemora.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Avesta eller Hedemora?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,95 % i Avesta och 34,15 % i Hedemora (2026). Avesta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar i storleksordningen 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Avesta eller Hedemora?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,5 poäng i Avesta och 199,8 poäng i Hedemora (2025). Avesta har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 8,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Avesta eller Hedemora?

Avesta har 22 366 invånare och Hedemora har 15 025 (2025). Avesta är alltså den största av de två kommunerna. Avesta har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Hedemora. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 100 kr i Avesta och 375 800 kr i Hedemora per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare