Kommunatlas
Jämförelse · Uppsala län

Heby vs Knivsta — vilket är bäst att bo i?

Heby har 14 275 invånare och Knivsta har 21 733 (2025). Båda kommunerna ligger i Uppsala län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Knivsta ett bättre värde på 37 och Heby på 12.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Folkmängd jämförs ej 14 275 21 733 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % 2,5 % 0,2 %
Medelålder 45,0 år 37,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,3 % 13,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,0 % 28,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,4 % 18,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Kommunal skattesats 34,21 % 32,62 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 502 kr/inv. 3 012 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 34,4 % (bättre värde) 29,6 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 77 499 kr/inv. 67 950 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Meritvärde åk 9 207,2 poäng 236,9 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,2 poäng 237,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 76,6 % 89,0 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 59,3 % 81,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare (bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 210 400 kr 217 031 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,7 % (bättre värde) 78,8 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 91 % (bättre värde) 78 % 79 %
Väntetid till äldreboende 66 dagar 52 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,2 år 83,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,2 dagar 8,6 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,0 % 10,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 99,2 % (bättre värde) 92,4 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 61,8 % (2022) 75,9 % (2017) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 7,8 % (2022) 5,3 % (2017) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,0 % (2022) – 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 28,2 % 35,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,6 % 2,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,0 % 86,0 % 79,4 %
Anmälda brott 9 497 per 100 000 inv. 9 029 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,3 % 4,8 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,6 % 3,6 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 363 500 kr 451 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,5 per 1 000 inv. 14,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,8 % 86,9 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,3 index (0–100) (2025) 78,5 index (0–100) (2024) –
Utpendling, andel 50,3 % 74,9 % –
Inpendling, andel 35,2 % 42,5 % –

Miljö

Miljö — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Insamlat kommunalt avfall 465 kg/inv 395 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % (bättre värde) 23 % –
Andel elbilar 3,5 % 9,9 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,16 ton CO2-ekv/inv 3,81 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 15,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 21,8 % 16,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 112,56 kr/kvm (bättre värde) 125,98 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm (bättre värde) 28,55 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 281 kr/kvm 239 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 17 018 kr/kvm 36 489 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 10 655 kr/kvm 28 007 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 433 kr/kvm 50 320 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 128,1 per 1 000 inv. 124,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 40,6 per 1 000 inv. 111,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 316,2 per 1 000 inv. 195,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 484,9 per 1 000 inv. 433,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 16,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 12,8 per 1 000 inv. 13,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,2 % 13,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 438 22 882 10 633 801
Mediannettoinkomst 276 800 kr/inv. 361 800 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 21,0 per 100 000 inv. 13,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,4 % 85,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,1 % 88,5 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,9 % 60,2 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 35,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Elever i kulturskola, andel 11,0 % – –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 157 kr/elev (2024) 2 530 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,42 lån/inv 4,64 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,7 % 72,9 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 9,1 % 5,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Cykelväg per invånare 2,30 m/inv (bättre värde) 2,05 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,9 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 61,4 % 73,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % (bättre värde) 4,5 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 % (bättre värde) 6,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Heby jämfört med Knivsta, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Knivsta Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,9 % 56,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Knivsta har lägre kommunalskatt (32,62 %) jämfört med Heby (34,21 %), en skillnad på 1,59 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Knivsta (236,9 poäng) 29,7 poäng högre än Heby (207,2 poäng). Medianinkomsten är 24 % högre i Knivsta (451 100 kr) än i Heby (363 500 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Heby eller flytta till Knivsta.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Heby eller Knivsta?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,21 % i Heby och 32,62 % i Knivsta (2026). Knivsta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,59 procentenheter motsvarar ungefär 340 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Heby eller Knivsta?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,2 poäng i Heby och 236,9 poäng i Knivsta (2026). Knivsta har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 29,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Heby eller Knivsta?

Heby har 14 275 invånare och Knivsta har 21 733 (2025). Knivsta är alltså den större av de två kommunerna. Knivsta har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Heby. Medianinkomsten (20–64 år) är 363 500 kr i Heby och 451 100 kr i Knivsta per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Heby och Knivsta.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.