vs 4 lika
Tierp
27
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Folkmängd jämförs ej 14 275 21 028 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −0,4 % 0,2 % Medelålder 45,0 år 44,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,3 % 25,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,0 % 22,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,4 % 12,8 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Meritvärde åk 9 207,2 poäng
★
(bättre värde) 191,7 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,2 poäng
★
(bättre värde) 192,5 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 76,6 %
★
(bättre värde) 75,4 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 59,3 %
★
(bättre värde) 52,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 210 400 kr 207 882 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,2 år
★
(bättre värde) 79,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,2 dagar
★
(bättre värde) 15,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,0 % 11,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 99,2 %
★
(bättre värde) 95,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 61,8 % (2022) 68,6 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,8 % (2022) 6,1 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,0 % (2022) 64,7 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,0 % (2025) 77,1 % (2023) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 497 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 567 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,3 % 6,6 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,6 % 5,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 363 500 kr 371 000 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,8 % 81,1 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 79,3 index (0–100)
★
(bättre värde) 69,4 index (0–100) – Utpendling, andel 50,3 % 43,1 % – Inpendling, andel 35,2 % 26,3 % –
Boende Boende — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 21,8 % 17,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 112,56 kr/kvm
★
(bättre värde) 121,87 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm
★
(bättre värde) 22,48 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 281 kr/kvm 238 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 17 018 kr/kvm 17 249 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 10 655 kr/kvm 14 929 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 433 kr/kvm 20 594 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 128,1 per 1 000 inv. 171,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 40,6 per 1 000 inv. 54,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 316,2 per 1 000 inv. 275,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 484,9 per 1 000 inv. 501,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,2 % −1,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 438 21 068 10 633 801 Mediannettoinkomst 276 800 kr/inv. 282 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 21,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 33,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,4 % 82,8 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,1 % 84,7 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,9 %
★
(bättre värde) 47,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 41,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 9,1 % 6,2 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Cykelväg per invånare 2,30 m/inv 2,88 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 %
★
(bättre värde) 99,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 61,4 % 68,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Heby jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Heby Tierp
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 7,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % (2025) 3,6 % (2023) 3,8 % (2025) Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 % 10,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Tierp har lägre kommunalskatt (33,00 %) jämfört med Heby (34,21 %), en skillnad på 1,21 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Heby (207,2 poäng) 15,5 poäng högre än Tierp (191,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Heby eller flytta till Tierp .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Heby eller Tierp? Den totala kommunala skattesatsen är 34,21 % i Heby och 33,00 % i Tierp (2026). Tierp har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,21 procentenheter motsvarar ungefär 260 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Heby eller Tierp? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,2 poäng i Heby och 191,7 poäng i Tierp (2026). Heby har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Heby eller Tierp? Heby har 14 275 invånare och Tierp har 21 028 (2025). Tierp är alltså den större av de två kommunerna. Tierp har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Heby. Medianinkomsten (20–64 år) är 363 500 kr i Heby och 371 000 kr i Tierp per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.