"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning
Befolkning — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Folkmängd jämförs ej | 23 252 | 14 275 | 10 605 529 |
| Befolkningsförändring | 1,2 % | −0,5 % | 0,2 % |
| Medelålder | 41,2 år | 45,0 år | 42,4 år |
| Andel invånare 65 år och äldre | 18,1 % | 26,3 % | 21,1 % |
| Andel invånare 0–19 år | 25,3 % | 22,0 % | 22,4 % |
| Andel utrikes födda | 17,9 % | 13,4 % | 20,8 % |
Skola & förskola
Skola & förskola — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Meritvärde åk 9 | 223,2 poäng
★
(bättre värde) | 209,5 poäng | 228,5 poäng |
| Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade | 226,6 poäng
★
(bättre värde) | 210,4 poäng | 230,3 poäng |
| Behörighet till gymnasiet | 84,5 %
★
(bättre värde) | 74,9 % | 84,2 % |
| Godkänt i alla ämnen åk 9 | 73,5 %
★
(bättre värde) | 57,7 % | 72,1 % |
| Elever per lärare i grundskolan | 12,6 elever/lärare | 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) | 11,9 elever/lärare |
| Kostnad förskola per inskrivet barn | 203 465 kr | 210 400 kr | 195 147 kr |
| Barn per årsarbetare i förskolan | 4,9 barn/årsarbetare | 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) | 5,1 barn/årsarbetare |
Hälsa
Hälsa — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Medellivslängd | 82,3 år
★
(bättre värde) | 82,2 år | 81,8 år |
| Sjukpenningtal (dagar/inv) | 9,7 dagar
★
(bättre värde) | 15,2 dagar | 10,1 dagar |
| Psykisk ohälsa barn och unga | 12,2 % | 12,0 %
★
(bättre värde) | 10,0 % |
| MPR-vaccinerade 2-åringar | 96,1 % | 99,2 %
★
(bättre värde) | 93,4 % |
| Bra självskattat hälsotillstånd | 69,1 %
★
(bättre värde) | 61,8 % | 71,0 % (2024) |
| Dagligrökare, andel | 6,8 %
★
(bättre värde) | 7,8 % | 5,6 % (2024) |
| Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka | 60,8 %
★
(bättre värde) | 58,0 % | 66,1 % (2024) |
Trygghet
Trygghet — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Trygghet utomhus när det är mörkt | 85,0 % | 86,0 %
★
(bättre värde) | 79,4 % |
| Anmälda brott | 10 644 per 100 000 inv. | 9 497 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) | 13 581 per 100 000 inv. |
Arbete & näringsliv
Arbete & näringsliv — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Arbetslöshet 20–64 år | 3,8 %
★
(bättre värde) | 5,9 % | 5,4 % |
| Ungdomsarbetslöshet 16–24 år | 3,3 %
★
(bättre värde) | 6,6 % | 4,0 % |
| Medianinkomst 20–64 år | 437 100 kr
★
(bättre värde) | 363 500 kr | 401 400 kr |
| Nystartade företag | 10,1 per 1 000 inv. | 10,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) | 11,5 per 1 000 inv. |
| Sysselsättningsgrad 20–64 år | 85,3 %
★
(bättre värde) | 80,8 % | 80,9 % |
| Företagsklimat (NKI) | 73,6 index (0–100) | 79,3 index (0–100)
★
(bättre värde) | – |
| Utpendling, andel | 66,5 % | 50,3 % | – |
| Inpendling, andel | 46,2 % | 35,2 % | – |
Boende
Boende — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Färdigställda bostäder i flerbostadshus | 5,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) | 0,0 per 1 000 inv. | 2,4 per 1 000 inv. |
| Färdigställda bostäder i småhus | 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) | 0,2 per 1 000 inv. | 0,5 per 1 000 inv. |
| Trångboddhet i flerbostadshus | 13,2 %
★
(bättre värde) | 21,8 % | 15,1 % |
| VA-taxa för typfastighet | 143,19 kr/kvm | 112,56 kr/kvm
★
(bättre värde) | – |
| Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms | 35 kr/år | 22 kr/år
★
(bättre värde) | – |
| Elpris typfastighet inkl. moms | 135 kr/kvm | 125 kr/kvm
★
(bättre värde) | – |
| Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms | 227 kr/kvm
★
(bättre värde) | 281 kr/kvm | – |
| Fastighetspris småhus | 32 199 kr/kvm | 17 018 kr/kvm | 28 884 kr/kvm |
| Fastighetspris bostadsrätt | 25 022 kr/kvm | 10 655 kr/kvm | 39 813 kr/kvm |
| Fastighetspris fritidshus | 39 236 kr/kvm | 20 433 kr/kvm | 29 242 kr/kvm |
| Bostäder med hyresrätt | 118,2 per 1 000 inv. | 128,1 per 1 000 inv. | 194,9 per 1 000 inv. |
| Bostäder med bostadsrätt | 63,9 per 1 000 inv. | 40,6 per 1 000 inv. | 121,3 per 1 000 inv. |
| Bostäder med äganderätt | 245,7 per 1 000 inv. | 316,2 per 1 000 inv. | 182,6 per 1 000 inv. |
| Bostäder totalt | 428,0 per 1 000 inv. | 484,9 per 1 000 inv. | 498,9 per 1 000 inv. |
| Genomsnittlig boyta | 43,0 kvm/inv | 48,0 kvm/inv | 42,0 kvm/inv |
| Färdigställda bostäder, nybyggnad | 5,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) | 0,2 per 1 000 inv. | 3,0 per 1 000 inv. |
| Bostäder som beviljats bygglov, två år | 2,8 per 1 000 inv. | 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) | 6,4 per 1 000 inv. |
| Befolkningsförändring, fem år | 5,6 % | 1,2 % | 2,2 % |
| Befolkningsprognos om fem år jämförs ej | 23 630 | 14 438 | 10 633 801 |
| Mediannettoinkomst | 341 700 kr/inv.
★
(bättre värde) | 276 800 kr/inv. | 311 000 kr/inv. |
| Verkställda vräkningar | 25,8 per 100 000 inv. | 21,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) | 31,4 per 100 000 inv. |
| Kostnad bostadsverksamhet | 0 kr/inv. | 0 kr/inv. | 316 kr/inv. |
Demokrati
Demokrati — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Valdeltagande, senaste kommunalvalet | 83,0 %
★
(bättre värde) | 81,0 % | 80,0 % |
| Valdeltagande, senaste riksdagsvalet | 88,0 %
★
(bättre värde) | 86,0 % | 85,0 % |
| Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet | 49,9 %
★
(bättre värde) | 47,9 % | 53,4 % |
| Kvinnor i kommunfullmäktige | 29,0 % | 41,0 % | 43,0 % |
Arbetsmarknad
Arbetsmarknad — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Ungdomsarbetslöshet 18–24 år | 4,5 %
★
(bättre värde) | 9,1 % | 5,0 % |
Infrastruktur
Infrastruktur — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Cykelväg per invånare | 3,89 m/inv
★
(bättre värde) | 2,30 m/inv | 2,67 m/inv |
| Hushåll med bredband 100 Mbit/s | 100,0 %
★
(bättre värde) | 99,7 % | 100,0 % |
| Hushåll med hållplats inom 500 m | 81,6 %
★
(bättre värde) | 61,4 % | 80,9 % |
Äldreomsorg
Äldreomsorg — Håbo jämfört med Heby, med
rikssnitt som referens.
| Nyckeltal | Håbo | Heby |
Riket
|
| Invånare 65+ med hemtjänst, andel | 5,4 % | 6,5 %
★
(bättre värde) | 6,8 % |
| Invånare 65+ i särskilt boende, andel | 3,0 % | 3,5 % | 3,8 % |
| Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel | 8,8 % | 9,7 %
★
(bättre värde) | 9,0 % |
Sammanfattning
Håbo och Heby har nästan identisk kommunalskatt (33,30 % respektive 34,21 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Håbo (223,2 poäng) 13,7 poäng högre än Heby (209,5 poäng). Medianinkomsten är 20 % högre i Håbo (437 100 kr) än i Heby (363 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Håbo eller flytta till Heby.
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Håbo eller Heby?
Den totala kommunala skattesatsen är 33,30 % i Håbo och 34,21 % i Heby (2026). Håbo har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,91 procentenheter motsvarar i storleksordningen 319 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Håbo eller Heby?
Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 223,2 poäng i Håbo och 209,5 poäng i Heby (2025). Håbo har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 13,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Håbo eller Heby?
Håbo har 23 252 invånare och Heby har 14 275 (2025). Håbo är alltså den största av de två kommunerna. Håbo har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Heby. Medianinkomsten (20–64 år) är 437 100 kr i Håbo och 363 500 kr i Heby per år. Källa: SCB via Kolada.