Flytta till Heby — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Heby? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Heby har 14 275 invånare och ligger i Uppsala län.
Kommunalskatten på 34,21 % är 1,83 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Heby på 34,21 % är 1,83 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Heby är 363 500 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Heby på 207,2 poäng är 22,5 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 76,6 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Heby är hög. 86,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 6,6 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Heby
Fastighetspriset för småhus i Heby är 17 018 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 552 700 kr. Bostadsrätter ligger på 10 655 kr/kvm, motsvarande ungefär 745 850 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Heby: 21,8 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det är ett tecken på trängsel som kan påverka livskvaliteten.
Se även boendekostnader i Heby och guiden för att köpa bostad i Heby.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Heby på 7,3 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %.
Medianinkomsten i Heby är 363 500 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Heby jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Heby | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 34,21 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 7,3 % | 7,0 % | Sämre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 207,2 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2025) | 86,0 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 76,6 % | 83,6 % | Sämre |
| Medianinkomst (2024) | 363 500 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 29,9 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 17 018 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 53,7 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Heby rätt för dig?
Kommunalskatten i Heby på 34,21 % är 1,83 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Heby på 7,3 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %. Meritvärdet i åk 9 i Heby på 207,2 poäng är 22,5 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 76,6 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Heby är hög. 86,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 6,6 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Heby är 17 018 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 552 700 kr. Bostadsrätter ligger på 10 655 kr/kvm, motsvarande ungefär 745 850 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 53,7 % av invånarna rekommenderar att flytta till Heby (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Heby en mindre kommun med 14 275 invånare i Uppsala län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Heby
Är det dyrt att bo i Heby?
Kommunalskatten i Heby är 34,21 % (2026), vilket är 1,83 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 363 500 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Heby?
Fastighetspriset för småhus i Heby är 17 018 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 552 700 kr. Bostadsrätter ligger på 10 655 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Heby?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Heby är 207,2 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 76,6 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Heby?
Sysselsättningsgraden i Heby är 80,8 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 363 500 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 7,3 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Heby?
86,0 % av invånarna i Heby uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Heby tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Heby?
Heby hade 14 275 invånare år 2025. Det gör Heby till en mindre kommun.
I vilket län ligger Heby?
Heby kommun ligger i Uppsala län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Uppsala.
Mer om Heby
- Fullständig statistik om Heby alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Heby skattsida
- Barnfamiljer i Heby skola & förskola
- Trygghet i Heby brott & trygghet
- Befolkning i Heby befolkningsstatistik
- VA-taxa i Heby vatten & avlopp
- Pendling i Heby in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Heby lön efter skatt
Andra kommuner i Uppsala län du kanske vill jämföra:
Jämför Heby med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.