Kommunatlas
Jämförelse · Jämtlands län

Härjedalen vs Ragunda — vilket är bäst att bo i?

Härjedalen har 10 117 invånare och Ragunda har 5 152 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Härjedalen ett bättre värde på 36 och Ragunda på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Folkmängd jämförs ej 10 117 5 152 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 47,9 år 48,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 30,2 % 30,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 17,8 % 19,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,7 % 11,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Kommunal skattesats 34,17 % (bättre värde) 34,92 % 32,38 %
Årets resultat −3 752 kr/inv. −347 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 32,3 % (bättre värde) 19,8 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 87 643 kr/inv. 77 510 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Meritvärde åk 9 226,1 poäng (bättre värde) 209,0 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 226,8 poäng (bättre värde) 212,2 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,8 % (bättre värde) 75,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 76,3 % (bättre värde) 60,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare 9,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 189 649 kr 248 912 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare (2025) 3,7 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91,9 % 93,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % (bättre värde) 73 % 79 %
Väntetid till äldreboende 72 dagar – –

Hälsa

Hälsa — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,5 år (bättre värde) 80,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,8 dagar (bättre värde) 18,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,5 % (bättre värde) 11,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,7 % (bättre värde) 89,1 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,8 % (bättre värde) 62,5 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,1 % (bättre värde) 7,5 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % (bättre värde) 57,2 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,7 % 32,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,0 % (bättre värde) 5,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 94,3 % 79,4 %
Anmälda brott 9 058 per 100 000 inv. 8 118 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,8 % (bättre värde) 5,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,0 % (bättre värde) 4,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 371 500 kr (bättre värde) 354 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 15,9 per 1 000 inv. 19,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % (bättre värde) 83,1 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,1 index (0–100) – –
Utpendling, andel 15,4 % 26,9 % –
Inpendling, andel 9,3 % 18,4 % –

Miljö

Miljö — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Insamlat kommunalt avfall 532 kg/inv 500 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 18 % (bättre värde) 16 % –
Andel elbilar 2,3 % (bättre värde) 1,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,52 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,39 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,9 % 11,0 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 105,79 kr/kvm (bättre värde) 108,55 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,50 kr/kvm 17,78 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 140 kr/kvm 127 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 297 kr/kvm 266 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 18 885 kr/kvm 5 294 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 33 192 kr/kvm – 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 36 422 kr/kvm 5 033 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 223,7 per 1 000 inv. 168,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 110,4 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 382,1 per 1 000 inv. 396,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 716,3 per 1 000 inv. 565,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 54,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,5 % −1,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 110 5 019 10 633 801
Mediannettoinkomst 278 300 kr/inv. (bättre värde) 266 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 38,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 6 112 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % (bättre värde) 79,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 % (bättre värde) 82,2 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,5 % (bättre värde) 44,5 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Elever i kulturskola, andel 15,5 % (2019) 18,3 % (2024) –
Bibliotekslån per invånare 5,85 lån/inv (bättre värde) 4,91 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 46,2 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 % (bättre värde) 4,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Cykelväg per invånare 2,54 m/inv (bättre värde) 1,49 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 98,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 42,4 % 43,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 7,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 % 9,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Härjedalen jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härjedalen Ragunda Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,6 % (bättre värde) 26,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Härjedalen har lägre kommunalskatt (34,17 %) jämfört med Ragunda (34,92 %), en skillnad på 0,75 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Härjedalen (226,1 poäng) 17,1 poäng högre än Ragunda (209,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Härjedalen eller flytta till Ragunda.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Härjedalen eller Ragunda?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,17 % i Härjedalen och 34,92 % i Ragunda (2026). Härjedalen har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,75 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Härjedalen eller Ragunda?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 226,1 poäng i Härjedalen och 209,0 poäng i Ragunda (2026). Härjedalen har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Härjedalen eller Ragunda?

Härjedalen har 10 117 invånare och Ragunda har 5 152 (2025). Härjedalen är alltså den större av de två kommunerna. Härjedalen har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Ragunda. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 500 kr i Härjedalen och 354 000 kr i Ragunda per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2016–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Härjedalen och Ragunda.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.