Flytta till Härjedalen — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Härjedalen? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Härjedalen →
Härjedalen har 10 117 invånare och ligger i Jämtlands län.
Kommunalskatten på 34,17 % är 1,79 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Härjedalen på 34,17 % är 1,79 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Härjedalen är 371 500 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Härjedalen ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 226,1 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 82,8 % (rikssnitt 83,6 %).
Bostadspriser och boende i Härjedalen
Fastighetspriset för småhus i Härjedalen är 18 885 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 832 750 kr. Bostadsrätter ligger på 33 192 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 323 440 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Härjedalen: 19,9 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Härjedalen och guiden för att köpa bostad i Härjedalen.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Härjedalen är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,8 % (årsmedelvärde 2025) — 3,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Härjedalen är 371 500 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Härjedalen jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Härjedalen | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 34,17 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 3,8 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 226,1 | 229,7 | Sämre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 82,8 % | 83,6 % | Sämre |
| Medianinkomst (2024) | 371 500 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 31,6 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 18 885 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
Sammanfattning — är Härjedalen rätt för dig?
Kommunalskatten i Härjedalen på 34,17 % är 1,79 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Härjedalen är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,8 % (årsmedelvärde 2025) — 3,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Härjedalen ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 226,1 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 82,8 % (rikssnitt 83,6 %). Fastighetspriset för småhus i Härjedalen är 18 885 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 832 750 kr. Bostadsrätter ligger på 33 192 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 323 440 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. Storleksmässigt är Härjedalen en mindre kommun med 10 117 invånare i Jämtlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Härjedalen
Är det dyrt att bo i Härjedalen?
Kommunalskatten i Härjedalen är 34,17 % (2026), vilket är 1,79 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 371 500 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Härjedalen?
Fastighetspriset för småhus i Härjedalen är 18 885 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 832 750 kr. Bostadsrätter ligger på 33 192 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Härjedalen?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Härjedalen är 226,1 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 82,8 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Härjedalen?
Sysselsättningsgraden i Härjedalen är 85,1 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 371 500 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 3,8 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Härjedalen?
Det saknas aktuella trygghetssiffror för Härjedalen i Koladas statistik. Brottsförebyggande rådet (Brå) publicerar brottsstatistik på kommunnivå för en kompletterande bild.
Hur stor är Härjedalen?
Härjedalen hade 10 117 invånare år 2025. Det gör Härjedalen till en mindre kommun.
I vilket län ligger Härjedalen?
Härjedalen kommun ligger i Jämtlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Jämtland Härjedalen.
Mer om Härjedalen
- Fullständig statistik om Härjedalen alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Härjedalen skattsida
- Barnfamiljer i Härjedalen skola & förskola
- Trygghet i Härjedalen brott & trygghet
- Befolkning i Härjedalen befolkningsstatistik
- VA-taxa i Härjedalen vatten & avlopp
- Pendling i Härjedalen in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Härjedalen lön efter skatt
Andra kommuner i Jämtlands län du kanske vill jämföra:
Jämför Härjedalen med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.