Jämförelse · Jämtlands län
Berg vs Härjedalen — vilket är bäst att bo i? Berg har 7 085 invånare och Härjedalen har 10 117 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Härjedalen ett bättre värde på 31 och Berg på 20.
vs 4 lika
Härjedalen
31
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Folkmängd jämförs ej 7 085 10 117 10 605 529 Befolkningsförändring −0,3 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 46,8 år 47,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,9 % 30,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,9 % 17,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,1 % 11,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Meritvärde åk 9 203,9 poäng 228,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 203,8 poäng 232,9 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 76,4 % 93,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 61,1 % 85,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 8,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 217 896 kr 189 649 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Medellivslängd 80,7 år 82,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,8 dagar 9,8 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 %
★
(bättre värde) 11,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,2 %
★
(bättre värde) 90,7 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,8 % 70,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,1 % 5,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,4 % 64,9 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,2 % – 79,4 % Anmälda brott 8 892 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 058 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,1 % 2,9 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 3,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 356 400 kr 371 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 15,3 per 1 000 inv. 15,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 %
★
(bättre värde) 85,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 80,0 index (0–100)
★
(bättre värde) 78,1 index (0–100) – Utpendling, andel 32,1 % 15,4 % – Inpendling, andel 19,1 % 9,3 % –
Boende Boende — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 21,3 % 19,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 96,21 kr/kvm
★
(bättre värde) 105,79 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år 28 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm
★
(bättre värde) 140 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 223 kr/kvm
★
(bättre värde) 297 kr/kvm – Fastighetspris småhus 13 787 kr/kvm 18 885 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 31 471 kr/kvm 33 192 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 27 516 kr/kvm 36 422 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 139,0 per 1 000 inv. 223,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 22,3 per 1 000 inv. 110,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 390,1 per 1 000 inv. 382,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 554,0 per 1 000 inv. 716,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 7,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,5 % 0,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 064 10 110 10 633 801 Mediannettoinkomst 268 700 kr/inv. 278 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 70,6 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 2 340 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 %
★
(bättre värde) 79,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 84,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,1 % 45,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % 4,1 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Cykelväg per invånare 2,65 m/inv
★
(bättre värde) 2,54 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,2 % 97,3 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,2 %
★
(bättre värde) 42,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Berg jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Berg Härjedalen
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 7,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 %
★
(bättre värde) 8,8 % 9,0 %
Sammanfattning Berg och Härjedalen har nästan identisk kommunalskatt (34,22 % respektive 34,17 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Härjedalen (228,4 poäng) 24,5 poäng högre än Berg (203,9 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Berg eller flytta till Härjedalen .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Berg eller Härjedalen? Den totala kommunala skattesatsen är 34,22 % i Berg och 34,17 % i Härjedalen (2026). Härjedalen har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Berg eller Härjedalen? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 203,9 poäng i Berg och 228,4 poäng i Härjedalen (2025). Härjedalen har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 24,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Berg eller Härjedalen? Berg har 7 085 invånare och Härjedalen har 10 117 (2025). Härjedalen är alltså den största av de två kommunerna. Härjedalen har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Berg. Medianinkomsten (20–64 år) är 356 400 kr i Berg och 371 500 kr i Härjedalen per år. Källa: SCB via Kolada.