Jämförelse · Jämtlands län
Åre vs Ragunda — vilket är bäst att bo i? Åre har 12 770 invånare och Ragunda har 5 152 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Åre ett bättre värde på 43 och Ragunda på 12.
vs
Ragunda
12
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 770 5 152 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % 0,1 % 0,2 % Medelålder 41,0 år 48,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 18,2 % 30,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,8 % 19,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,4 % 11,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Meritvärde åk 9 227,5 poäng
★
(bättre värde) 194,4 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,8 poäng
★
(bättre värde) 195,6 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 86,8 %
★
(bättre värde) 71,4 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 78,5 %
★
(bättre värde) 50,0 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 17,9 elever/lärare 9,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 234 873 kr 248 912 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare 3,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Medellivslängd 82,0 år
★
(bättre värde) 80,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar
★
(bättre värde) 18,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 %
★
(bättre värde) 11,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 %
★
(bättre värde) 89,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 73,5 %
★
(bättre värde) 62,5 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 %
★
(bättre värde) 7,5 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,1 %
★
(bättre värde) 57,2 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 95,3 %
★
(bättre värde) 94,3 % 79,4 % Anmälda brott 10 030 per 100 000 inv. 8 118 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 %
★
(bättre värde) 4,1 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 %
★
(bättre värde) 4,3 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 382 100 kr
★
(bättre värde) 354 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 18,4 per 1 000 inv. 19,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,4 %
★
(bättre värde) 83,1 % 80,9 % Utpendling, andel 25,4 % 26,9 % – Inpendling, andel 15,4 % 18,4 % –
Boende Boende — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 24,3 % 11,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 165,25 kr/kvm 108,55 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38 kr/år 18 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 103 kr/kvm
★
(bättre värde) 127 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm
★
(bättre värde) 266 kr/kvm – Fastighetspris småhus 31 170 kr/kvm 5 294 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 34 139 kr/kvm – 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 40 611 kr/kvm 5 033 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 161,7 per 1 000 inv. 168,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 147,4 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 289,3 per 1 000 inv. 396,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 598,4 per 1 000 inv. 565,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 54,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 28,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 6,0 % −1,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 289 5 019 10 633 801 Mediannettoinkomst 306 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 266 800 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 7,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 38,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 6 112 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 %
★
(bättre värde) 81,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 %
★
(bättre värde) 44,5 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,8 %
★
(bättre värde) 4,5 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Cykelväg per invånare 1,30 m/inv 1,49 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 %
★
(bättre värde) 98,6 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 72,2 %
★
(bättre värde) 43,0 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Åre jämfört med Ragunda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Ragunda
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 7,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 4,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,9 % 9,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Åre har lägre kommunalskatt (33,92 %) jämfört med Ragunda (34,92 %), en skillnad på 1,00 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Åre (227,5 poäng) 33,1 poäng högre än Ragunda (194,4 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Åre (382 100 kr) än i Ragunda (354 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Åre eller flytta till Ragunda .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Åre eller Ragunda? Den totala kommunala skattesatsen är 33,92 % i Åre och 34,92 % i Ragunda (2026). Åre har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,00 procentenheter motsvarar i storleksordningen 350 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Åre eller Ragunda? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,5 poäng i Åre och 194,4 poäng i Ragunda (2025). Åre har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 33,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Åre eller Ragunda? Åre har 12 770 invånare och Ragunda har 5 152 (2025). Åre är alltså den största av de två kommunerna. Åre har ungefär 2,5 gånger fler invånare än Ragunda. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 100 kr i Åre och 354 000 kr i Ragunda per år. Källa: SCB via Kolada.