Jämförelse · Jämtlands län
Ragunda vs Strömsund — vilket är bäst att bo i? Ragunda har 5 152 invånare och Strömsund har 10 904 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Strömsund ett bättre värde på 26 och Ragunda på 22.
Ragunda
22
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Strömsund
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Folkmängd jämförs ej 5 152 10 904 10 605 529 Befolkningsförändring 0,1 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 48,1 år 48,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,8 % 32,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,8 % 18,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,7 % 12,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Meritvärde åk 9 209,0 poäng
★
(bättre värde) 207,6 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,2 poäng
★
(bättre värde) 207,4 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 75,4 % 79,5 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 60,7 % 67,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 248 912 kr 195 126 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 3,7 barn/årsarbetare (2024) 4,8 barn/årsarbetare (2025) 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,3 år 80,4 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 18,0 dagar 13,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,9 %
★
(bättre värde) 12,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,1 % 90,1 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 62,5 % 68,3 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,5 % 6,9 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,2 % 62,0 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,3 % (2025) 89,4 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 118 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 149 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,5 %
★
(bättre värde) 6,2 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 %
★
(bättre värde) 5,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 354 000 kr 357 700 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 19,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 14,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,1 %
★
(bättre värde) 82,0 % 80,9 % Utpendling, andel 26,9 % 15,4 % – Inpendling, andel 18,4 % 10,9 % –
Boende Boende — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,0 %
★
(bättre värde) 12,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 108,55 kr/kvm
★
(bättre värde) 122,42 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17,78 kr/kvm
★
(bättre värde) 33,21 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 127 kr/kvm 127 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 266 kr/kvm 253 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 5 294 kr/kvm 5 345 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt – 855 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 5 033 kr/kvm 6 489 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 168,9 per 1 000 inv. 187,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 0,0 per 1 000 inv. 31,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 396,4 per 1 000 inv. 364,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 565,2 per 1 000 inv. 582,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 54,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,0 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,1 % −5,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 019 10 395 10 633 801 Mediannettoinkomst 266 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 257 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 38,8 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 6 112 kr/inv. 1 115 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,4 % 80,8 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,2 % 83,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,5 %
★
(bättre värde) 42,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 51,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 46,2 % (2025) 47,8 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 %
★
(bättre värde) 5,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Cykelväg per invånare 1,49 m/inv 1,57 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,6 %
★
(bättre värde) 93,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,0 %
★
(bättre värde) 38,2 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Ragunda jämfört med Strömsund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ragunda Strömsund
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,8 %
★
(bättre värde) 7,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,9 % 10,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Ragunda eller Strömsund? Den totala kommunala skattesatsen är 34,92 % i Ragunda och 34,92 % i Strömsund (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Ragunda eller Strömsund? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,0 poäng i Ragunda och 207,6 poäng i Strömsund (2026). Ragunda har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Ragunda eller Strömsund? Ragunda har 5 152 invånare och Strömsund har 10 904 (2025). Strömsund är alltså den större av de två kommunerna. Strömsund har ungefär 2,1 gånger fler invånare än Ragunda. Medianinkomsten (20–64 år) är 354 000 kr i Ragunda och 357 700 kr i Strömsund per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.