Kommunatlas
Län

Kommuner i Jämtlands län — alla 8 kommuner

Jämtlands län har 8 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.

Kommuner i Jämtlands län

Jämför länets kommuner

Kommunerna i Jämtlands län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Folkmängd 2025

Folkmängd — Jämtlands läns kommuner (2025)
RangKommunFolkmängd
1Östersund64 963
2Krokom15 795
3Åre12 770
4Strömsund10 904
5Härjedalen10 117
6Berg7 085
7Bräcke5 950
8Ragunda5 152

Kommunal skattesats 2026

Kommunal skattesats — Jämtlands läns kommuner (2026)
RangKommunKommunal skattesats
1Östersund33,72 %
2Krokom33,87 %
3Åre33,92 %
4Härjedalen34,17 %
5Berg34,22 %
6Ragunda34,92 %
6Strömsund34,92 %
8Bräcke35,09 %

Meritvärde åk 9 2026

Meritvärde åk 9 — Jämtlands läns kommuner (2026)
RangKommunMeritvärde åk 9
1Östersund229,3 poäng
2Åre227,1 poäng
3Härjedalen226,1 poäng
4Berg223,0 poäng
5Krokom219,7 poäng
6Ragunda209,0 poäng
7Strömsund207,6 poäng
8Bräcke207,5 poäng

Arbetslöshet 18–65 år 2025

Arbetslöshet 18–65 år — Jämtlands läns kommuner (2025)
RangKommunArbetslöshet 18–65 år
1Krokom3,1 %
2Åre3,8 %
3Härjedalen3,8 %
4Bräcke4,7 %
5Östersund4,8 %
6Berg4,9 %
7Ragunda5,5 %
8Strömsund6,2 %

Medianinkomst 20–64 år 2024

Medianinkomst 20–64 år — Jämtlands läns kommuner (2024)
RangKommunMedianinkomst 20–64 år
1Krokom407 800 kr
2Östersund388 200 kr
3Åre382 100 kr
4Härjedalen371 500 kr
5Bräcke366 700 kr
6Strömsund357 700 kr
7Berg356 400 kr
8Ragunda354 000 kr

Trygghet utomhus när det är mörkt 2025

Trygghet utomhus när det är mörkt — Jämtlands läns kommuner (2025)
RangKommunTrygghet utomhus när det är mörkt
1Åre95,3 %
2Ragunda94,3 %
3Berg93,2 %
4Östersund86,7 %

Saknar värde för 2025: Bräcke (senast 2024), Krokom (senast 2024), Strömsund (senast 2024).

Direktjämförelser i Jämtlands län

Så rankas länets kommuner

Välj ett nyckeltal och se hur Jämtlands läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.

8 kommuner rangordnade efter Folkmängd (2025). Sorterat efter högsta värde.

Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Vanliga frågor om Jämtlands län

Hur många kommuner finns i Jämtlands län?

Jämtlands län består av 8 kommuner: Berg, Bräcke, Härjedalen, Krokom, Ragunda, Strömsund, Åre, Östersund.

Vilken är den största kommunen i Jämtlands län?

Östersund är den folkrikaste kommunen i Jämtlands län med 64 963 invånare (2025).

Vilken kommun har lägst skatt i Jämtlands län?

Östersund har den lägsta kommunala skattesatsen i Jämtlands län med 33,72 % (2026).

Vilken kommun har bäst skolresultat i Jämtlands län?

Östersund har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Jämtlands läns kommuner, 229,3 poäng (2026).

Vilken region tillhör Jämtlands län?

Kommunerna i Jämtlands län ingår i Region Jämtland Härjedalen, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.

Lägst kommunalskatt i Jämtlands län

De fem kommuner i Jämtlands län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.

Se hela riksrankningen →

Bästa kommuner i Jämtlands län

Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.

Lägst kommunalskatt 2026

# Kommun Värde
1 Östersund 33,72 %
2 Krokom 33,87 %
3 Åre 33,92 %
4 Härjedalen 34,17 %
5 Berg 34,22 %

Högst meritvärde 2026

# Kommun Värde
1 Östersund 229,3 poäng
2 Åre 227,1 poäng
3 Härjedalen 226,1 poäng
4 Berg 223,0 poäng
5 Krokom 219,7 poäng

Lägst brottslighet 2025

# Kommun Värde
1 Krokom 5 751 per 100 000 inv.
2 Ragunda 8 118 per 100 000 inv.
3 Berg 8 892 per 100 000 inv.
4 Härjedalen 9 058 per 100 000 inv.
5 Strömsund 9 149 per 100 000 inv.

Högst medianinkomst 2024

# Kommun Värde
1 Krokom 407 800 kr
2 Östersund 388 200 kr
3 Åre 382 100 kr
4 Härjedalen 371 500 kr
5 Bräcke 366 700 kr
Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Regionfullmäktige Region Jämtland Härjedalen — valresultat 2026

Störst parti
S
18 av 55 mandat
Mandat totalt
55
i fullmäktige
Valdeltagande
82,3 %
81,4 % i valet 2022
S
1832,4 %
M
1118,9 %
C
814,5 %
SD
711,9 %
KD
47,3 %
V
46,6 %
MP
35,9 %

Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.

Förändring 2022 → 2026
Parti20222026+/−
Socialdemokraterna2118-3
Moderaterna911+2
Centerpartiet78+1
Sverigedemokraterna77±0
Kristdemokraterna54-1
Vänsterpartiet44±0
Miljöpartiet23+1

Så har Region Jämtland Härjedalen styrts

Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.

  1. 2026–2030
    Styre inte fastställt ännu

    Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.

  2. 2022–2026
    KDSV
    Blocköverskridande styre
  3. 2018–2022
    MCLKDMP
    SKR:s klassning: B
  4. 2014–2018
    SVMP
    SKR:s klassning: V
  5. 2010–2014
    SVMP
    SKR:s klassning: V

SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre 1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.

Partiernas utveckling i Region Jämtland Härjedalen

Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.

Parti201020142018202220262010→2026
Socialdemokraterna2441,0 % 2138,6 % 1831,4 % 2136,9 % 1832,4 % -6
Moderaterna1119,4 % 1120,0 % 815,1 % 915,6 % 1118,9 % ±0
Sverigedemokraterna02,7 % 46,7 % 59,4 % 712,4 % 711,9 % +7
Centerpartiet916,1 % 813,6 % 1120,4 % 712,6 % 814,5 % -1
Vänsterpartiet46,9 % 47,6 % 58,4 % 47,2 % 46,6 % ±0
Kristdemokraterna02,4 % 23,3 % 47,3 % 58,8 % 47,3 % +4
Miljöpartiet46,0 % 36,1 % 23,5 % 23,2 % 35,9 % -1
Liberalerna34,3 % 23,7 % 23,5 % 02,5 % 01,8 % -3
Övriga partier01,3 % 00,4 % 01,1 % 00,7 % 00,6 % ±0
Mandat totalt5555555555±0

Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.

Politik och opinion i Jämtlands län

Valresultat 2022
Socialdemokraterna störst parti i 8 av 8 kommuner
Opinion i Mellersta och Övre Norrland (8 av 8 kommuner i Jämtlands län)
S
40,2 %
SD
19,3 %
M
14,3 %
V
6,9 %

SCBs regionala opinionssiffra för Mellersta och Övre Norrland — inte en mätning av Jämtlands län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.

Se fullständig opinionsmätning →

Relaterade guider

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Data avser 1990–2026.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
  • Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
  • SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
  • SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.

Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.