Jämförelse · Jämtlands län
Åre vs Härjedalen — vilket är bäst att bo i? Åre har 12 770 invånare och Härjedalen har 10 117 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Åre ett bättre värde på 34 och Härjedalen på 18.
vs 2 lika
Härjedalen
18
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 770 10 117 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 41,0 år 47,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 18,2 % 30,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,8 % 17,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,4 % 11,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Meritvärde åk 9 227,5 poäng 228,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,8 poäng 232,9 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 86,8 % 93,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 78,5 % 85,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 17,9 elever/lärare 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 234 873 kr 189 649 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Medellivslängd 82,0 år 82,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar 9,8 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 %
★
(bättre värde) 11,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 %
★
(bättre värde) 90,7 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 73,5 %
★
(bättre värde) 70,8 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 % 5,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,1 %
★
(bättre värde) 64,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 95,3 % – 79,4 % Anmälda brott 10 030 per 100 000 inv. 9 058 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,6 %
★
(bättre värde) 2,9 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 %
★
(bättre värde) 3,0 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 382 100 kr
★
(bättre värde) 371 500 kr 401 400 kr Nystartade företag 18,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 15,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,4 %
★
(bättre värde) 85,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 78,1 index (0–100) – Utpendling, andel 25,4 % 15,4 % – Inpendling, andel 15,4 % 9,3 % –
Boende Boende — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 24,3 % 19,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 165,25 kr/kvm 105,79 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38 kr/år 28 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 103 kr/kvm
★
(bättre värde) 140 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm
★
(bättre värde) 297 kr/kvm – Fastighetspris småhus 31 170 kr/kvm 18 885 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 34 139 kr/kvm 33 192 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 40 611 kr/kvm 36 422 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 161,7 per 1 000 inv. 223,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 147,4 per 1 000 inv. 110,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 289,3 per 1 000 inv. 382,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 598,4 per 1 000 inv. 716,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,9 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 28,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,5 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 6,0 % 0,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 289 10 110 10 633 801 Mediannettoinkomst 306 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 278 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 7,8 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 %
★
(bättre värde) 79,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 %
★
(bättre värde) 84,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 %
★
(bättre värde) 45,5 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,8 %
★
(bättre värde) 4,1 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Cykelväg per invånare 1,30 m/inv 2,54 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 %
★
(bättre värde) 97,3 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 72,2 %
★
(bättre värde) 42,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Åre jämfört med Härjedalen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åre Härjedalen
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 7,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,9 %
★
(bättre värde) 8,8 % 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Åre eller Härjedalen? Den totala kommunala skattesatsen är 33,92 % i Åre och 34,17 % i Härjedalen (2026). Åre har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Åre eller Härjedalen? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,5 poäng i Åre och 228,4 poäng i Härjedalen (2025). Härjedalen har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 0,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Åre eller Härjedalen? Åre har 12 770 invånare och Härjedalen har 10 117 (2025). Åre är alltså den största av de två kommunerna. Åre har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Härjedalen. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 100 kr i Åre och 371 500 kr i Härjedalen per år. Källa: SCB via Kolada.