Jämförelse · Stockholms län
Haninge vs Södertälje — vilket är bäst att bo i? Haninge har 101 408 invånare och Södertälje har 102 772 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Haninge ett bättre värde på 26 och Södertälje på 25.
Haninge
26
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Södertälje
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Folkmängd jämförs ej 101 408 102 772 10 605 529 Befolkningsförändring 0,5 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 39,0 år 40,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 15,0 % 17,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,1 % 23,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 30,5 % 44,3 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Kommunal skattesats 31,28 %
★
(bättre värde) 32,38 % 32,38 % Årets resultat 7 617 kr/inv.
★
(bättre värde) 4 080 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 40,8 %
★
(bättre värde) 27,9 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 60 780 kr/inv. 69 728 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Meritvärde åk 9 223,2 poäng 238,9 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 224,9 poäng 241,8 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 85,1 %
★
(bättre värde) 83,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,9 % 74,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 14,4 elever/lärare 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 175 730 kr 190 203 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,4 år 81,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,6 dagar
★
(bättre värde) 9,2 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % 9,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,6 %
★
(bättre värde) 90,4 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,2 % 67,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 10,1 %
★
(bättre värde) 11,0 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,9 %
★
(bättre värde) 51,8 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,9 % (2024) 58,9 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 13 473 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14 486 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,9 %
★
(bättre värde) 11,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % 3,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 398 800 kr
★
(bättre värde) 371 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,2 %
★
(bättre värde) 76,9 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 79,4 index (0–100)
★
(bättre värde) 73,8 index (0–100) – Utpendling, andel 67,9 % 39,6 % – Inpendling, andel 47,4 % 47,5 % –
Boende Boende — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,7 % 21,7 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 133,92 kr/kvm 100,31 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,24 kr/kvm 21,41 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 112 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm 213 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 42 175 kr/kvm 34 647 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 28 195 kr/kvm 25 037 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 55 975 kr/kvm 38 446 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 234,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 145,5 per 1 000 inv. 99,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 134,6 per 1 000 inv. 108,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 420,0 per 1 000 inv. 441,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 36,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 8,2 % 2,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 104 953 103 169 10 633 801 Mediannettoinkomst 317 500 kr/inv.
★
(bättre värde) 291 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 42,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 63,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,8 %
★
(bättre värde) 69,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,5 %
★
(bättre värde) 74,6 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,7 %
★
(bättre värde) 37,0 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 32,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,3 % (2024) 27,1 % (2025) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 5,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Cykelväg per invånare 2,01 m/inv 2,90 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 88,7 % 89,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Haninge jämfört med Södertälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Södertälje
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 7,0 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,5 % 3,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Haninge har lägre kommunalskatt (31,28 %) jämfört med Södertälje (32,38 %), en skillnad på 1,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Södertälje (238,9 poäng) 15,7 poäng högre än Haninge (223,2 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Haninge (398 800 kr) än i Södertälje (371 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Haninge eller flytta till Södertälje .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Haninge eller Södertälje? Den totala kommunala skattesatsen är 31,28 % i Haninge och 32,38 % i Södertälje (2026). Haninge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,10 procentenheter motsvarar ungefär 230 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Haninge eller Södertälje? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 223,2 poäng i Haninge och 238,9 poäng i Södertälje (2026). Södertälje har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Haninge eller Södertälje? Haninge har 101 408 invånare och Södertälje har 102 772 (2025). Södertälje är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 800 kr i Haninge och 371 000 kr i Södertälje per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.