Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Haninge vs Nacka — vilket är bäst att bo i?

Haninge har 101 408 invånare och Nacka har 113 730 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Nacka ett bättre värde på 49 och Haninge på 7.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Folkmängd jämförs ej 101 408 113 730 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % 1,4 % 0,2 %
Medelålder 39,0 år 40,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 15,0 % 17,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,1 % 26,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 30,5 % 20,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Kommunal skattesats 31,28 % 30,11 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 7 617 kr/inv. (bättre värde) 3 549 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 40,8 % 41,3 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 60 780 kr/inv. 60 005 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Meritvärde åk 9 210,8 poäng 264,1 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,4 poäng 265,4 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,7 % 94,1 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 68,6 % 86,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 14,4 elever/lärare 14,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 175 730 kr 184 929 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 77 % 86 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % 81 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 34 dagar (bättre värde) 61 dagar

Hälsa

Hälsa — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Medellivslängd 81,4 år 83,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 8,6 dagar 6,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % 10,6 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,6 % 93,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,2 % 72,5 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 10,1 % 5,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,9 % 68,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 26,8 % 24,8 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 2,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,9 % 83,4 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 13 473 per 100 000 inv. 9 985 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,9 % 3,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % 2,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 398 800 kr 500 200 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 11,8 per 1 000 inv. 15,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,2 % 84,0 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,4 index (0–100) 80,9 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 67,9 % 72,1 %
Inpendling, andel 47,4 % 58,8 %

Miljö

Miljö — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Insamlat kommunalt avfall 384 kg/inv 373 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 34 % (bättre värde) 30 %
Andel elbilar 7,4 % 22,0 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,36 ton CO2-ekv/inv 1,08 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,8 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 22,7 % 16,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 133,92 kr/kvm (bättre värde) 145,23 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 15 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 130 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm (bättre värde) 242 kr/kvm
Fastighetspris småhus 42 175 kr/kvm 64 571 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 28 195 kr/kvm 54 375 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 55 975 kr/kvm 62 806 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 86,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 145,5 per 1 000 inv. 217,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 134,6 per 1 000 inv. 131,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 420,0 per 1 000 inv. 435,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 39,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv. 7,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,4 per 1 000 inv. 14,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 8,2 % 6,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 104 953 116 682 10 633 801
Mediannettoinkomst 317 500 kr/inv. 404 800 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 42,4 per 100 000 inv. 17,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 97 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 72,0 % 84,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,0 % 89,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,7 % 66,1 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 49,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Elever i kulturskola, andel 6,1 % 21,3 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 330 kr/elev (bättre värde) 2 818 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,12 lån/inv 5,18 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,3 % 80,0 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 3,4 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Cykelväg per invånare 2,01 m/inv (bättre värde) 1,60 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 88,7 % 92,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 7,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 4,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,5 % 5,7 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Haninge jämfört med Nacka, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Nacka Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,4 % 64,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Nacka har lägre kommunalskatt (30,11 %) jämfört med Haninge (31,28 %), en skillnad på 1,17 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nacka (264,1 poäng) 53,3 poäng högre än Haninge (210,8 poäng). Medianinkomsten är 25 % högre i Nacka (500 200 kr) än i Haninge (398 800 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Haninge eller flytta till Nacka.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Haninge eller Nacka?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,28 % i Haninge och 30,11 % i Nacka (2026). Nacka har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,17 procentenheter motsvarar i storleksordningen 410 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Haninge eller Nacka?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,8 poäng i Haninge och 264,1 poäng i Nacka (2025). Nacka har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 53,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Haninge eller Nacka?

Haninge har 101 408 invånare och Nacka har 113 730 (2025). Nacka är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 800 kr i Haninge och 500 200 kr i Nacka per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare