Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Hammarö vs Sunne — vilket är bäst att bo i?

Hammarö har 16 932 invånare och Sunne har 13 354 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Hammarö ett bättre värde på 34 och Sunne på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Folkmängd jämförs ej 16 932 13 354 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 42,0 år 46,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,5 % 27,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 27,6 % 20,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 7,6 % 11,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Kommunal skattesats 35,05 % 33,75 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 6 258 kr/inv. (bättre värde) 3 209 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 23,1 % 45,5 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 070 kr/inv. 72 169 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Meritvärde åk 9 225,4 poäng (bättre värde) 202,8 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,3 poäng (bättre värde) 205,8 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,3 % (bättre värde) 73,9 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 73,4 % (bättre värde) 66,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 11,5 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 234 914 kr 191 142 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91 % (bättre värde) 89 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % 77 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 61 dagar (bättre värde) 147 dagar

Hälsa

Hälsa — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Medellivslängd 81,9 år (bättre värde) 81,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar (bättre värde) 13,3 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % (bättre värde) 9,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,8 % (bättre värde) 91,4 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,9 % (bättre värde) 70,9 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 1,5 % (bättre värde) 5,9 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,9 % (bättre värde) 55,9 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 29,3 % 26,0 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 1,9 % (bättre värde) 4,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,0 % 79,4 %
Anmälda brott 4 740 per 100 000 inv. (bättre värde) 7 473 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,8 % (bättre värde) 3,2 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % 2,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 461 700 kr (bättre värde) 380 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. 12,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 88,5 % (bättre värde) 83,0 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,5 index (0–100) 83,2 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 72,1 % 28,8 %
Inpendling, andel 49,5 % 18,5 %

Miljö

Miljö — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Insamlat kommunalt avfall 516 kg/inv (bättre värde) 542 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 24 % (bättre värde) 10 %
Andel elbilar 7,2 % (bättre värde) 2,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,95 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,42 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,0 % (bättre värde) 12,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 161,88 kr/kvm 106,53 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23 kr/år 23 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 231 kr/kvm (bättre värde) 291 kr/kvm
Fastighetspris småhus 31 427 kr/kvm 15 573 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 19 516 kr/kvm 6 954 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 34 040 kr/kvm 16 838 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 77,5 per 1 000 inv. 148,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 114,6 per 1 000 inv. 34,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 244,0 per 1 000 inv. 338,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 436,1 per 1 000 inv. 521,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 6,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,6 % 0,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 800 13 270 10 633 801
Mediannettoinkomst 346 800 kr/inv. (bättre värde) 288 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 5,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 22,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 301 kr/inv. 208 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 89,0 % (bättre värde) 83,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 92,0 % (bättre värde) 87,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,5 % (bättre värde) 48,4 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 51,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Elever i kulturskola, andel 10,3 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 348 kr/elev 1 140 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,62 lån/inv 4,67 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,1 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,0 % 3,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Cykelväg per invånare 3,34 m/inv 3,46 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 96,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 78,5 % (bättre värde) 26,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,8 % 7,2 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 % 15,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hammarö jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Sunne Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 59,1 % (bättre värde) 34,5 % 48,5 %

Sammanfattning

Sunne har lägre kommunalskatt (33,75 %) jämfört med Hammarö (35,05 %), en skillnad på 1,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hammarö (225,4 poäng) 22,6 poäng högre än Sunne (202,8 poäng). Medianinkomsten är 22 % högre i Hammarö (461 700 kr) än i Sunne (380 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hammarö eller flytta till Sunne.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hammarö eller Sunne?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,05 % i Hammarö och 33,75 % i Sunne (2026). Sunne har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,30 procentenheter motsvarar i storleksordningen 455 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hammarö eller Sunne?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,4 poäng i Hammarö och 202,8 poäng i Sunne (2025). Hammarö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 22,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Hammarö eller Sunne?

Hammarö har 16 932 invånare och Sunne har 13 354 (2025). Hammarö är alltså den största av de två kommunerna. Hammarö har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Sunne. Medianinkomsten (20–64 år) är 461 700 kr i Hammarö och 380 000 kr i Sunne per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare