Jämförelse · Värmlands län
Säffle vs Sunne — vilket är bäst att bo i? Säffle har 14 756 invånare och Sunne har 13 354 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Sunne ett bättre värde på 36 och Säffle på 13.
Säffle
13
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Sunne
36
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Folkmängd jämförs ej 14 756 13 354 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 47,3 år 46,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,4 % 27,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,1 % 20,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,4 % 11,8 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Meritvärde åk 9 195,3 poäng 214,2 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 194,6 poäng 215,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 66,5 % 79,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 46,5 % 69,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 201 537 kr 191 142 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare (2025) 5,9 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,8 år 81,8 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,8 dagar 13,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,5 % 9,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,5 %
★
(bättre värde) 91,4 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,1 % (2022) 70,9 % (2024) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 8,0 % (2022) 5,9 % (2024) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,1 % (2022) 55,9 % (2024) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 74,9 % 93,0 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 8 889 per 100 000 inv. 7 473 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,7 % 4,2 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 2,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 365 600 kr 380 000 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,1 per 1 000 inv. 12,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,7 % 83,0 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 83,2 index (0–100) – Utpendling, andel 29,3 % 28,8 % – Inpendling, andel 24,6 % 18,5 % –
Boende Boende — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,4 % 12,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 119,38 kr/kvm 106,53 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,87 kr/kvm 23,49 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 287 kr/kvm
★
(bättre värde) 291 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 337 kr/kvm 15 573 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 937 kr/kvm 6 954 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 164 kr/kvm 16 838 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 177,7 per 1 000 inv. 148,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 55,1 per 1 000 inv. 34,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 319,7 per 1 000 inv. 338,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 552,7 per 1 000 inv. 521,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 6,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,3 % 0,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 149 13 270 10 633 801 Mediannettoinkomst 272 700 kr/inv. 288 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 47,4 per 100 000 inv. 22,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 208 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,9 % 82,7 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,8 % 85,5 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,5 % 48,4 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 51,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,9 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Cykelväg per invånare 3,51 m/inv
★
(bättre värde) 3,46 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,3 %
★
(bättre värde) 96,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 51,6 %
★
(bättre värde) 26,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Säffle jämfört med Sunne, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Säffle Sunne
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,6 % 7,2 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,1 % 15,0 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Säffle och Sunne har nästan identisk kommunalskatt (33,80 % respektive 33,75 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sunne (214,2 poäng) 18,9 poäng högre än Säffle (195,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Säffle eller flytta till Sunne .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Säffle eller Sunne? Den totala kommunala skattesatsen är 33,80 % i Säffle och 33,75 % i Sunne (2026). Sunne har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Säffle eller Sunne? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 195,3 poäng i Säffle och 214,2 poäng i Sunne (2026). Sunne har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 18,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Säffle eller Sunne? Säffle har 14 756 invånare och Sunne har 13 354 (2025). Säffle är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 365 600 kr i Säffle och 380 000 kr i Sunne per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.