Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Hammarö vs Kristinehamn — vilket är bäst att bo i?

Hammarö har 16 932 invånare och Kristinehamn har 23 590 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Hammarö ett bättre värde på 37 och Kristinehamn på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Folkmängd jämförs ej 16 932 23 590 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −0,7 % 0,2 %
Medelålder 42,0 år 46,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,5 % 28,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 27,6 % 19,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 7,6 % 13,6 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Kommunal skattesats 35,05 % 34,25 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 6 258 kr/inv. (bättre värde) 3 272 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 23,1 % 38,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 070 kr/inv. 72 082 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Meritvärde åk 9 230,1 poäng (bättre värde) 205,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,9 poäng (bättre värde) 205,9 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 91,1 % (bättre värde) 73,5 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 76,8 % (bättre värde) 59,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 10,3 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 234 914 kr 186 923 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91,1 % (bättre värde) 88,0 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 61 dagar (2019) 36 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,9 år (bättre värde) 80,6 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar (bättre värde) 17,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % (bättre värde) 12,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,8 % (bättre värde) 93,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,9 % (bättre värde) 63,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 1,5 % (bättre värde) 3,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,9 % (bättre värde) 50,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,3 % 26,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 1,9 % (bättre värde) 5,7 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 83,9 % 79,4 %
Anmälda brott 4 740 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 769 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,0 % (bättre värde) 7,2 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % (bättre värde) 5,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 461 700 kr (bättre värde) 374 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 88,5 % (bättre värde) 78,9 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,5 index (0–100) 80,8 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 72,1 % 34,1 % –
Inpendling, andel 49,5 % 24,2 % –

Miljö

Miljö — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Insamlat kommunalt avfall 545 kg/inv 489 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 24 % 25 % (bättre värde) –
Andel elbilar 7,2 % (bättre värde) 5,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,95 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,24 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,0 % (bättre värde) 10,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 161,88 kr/kvm 91,18 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,38 kr/kvm (bättre värde) 26,26 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 127 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 231 kr/kvm (bättre värde) 253 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 31 427 kr/kvm 16 782 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 19 516 kr/kvm 6 520 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 34 040 kr/kvm 24 898 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 77,5 per 1 000 inv. 185,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 114,6 per 1 000 inv. 119,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 244,0 per 1 000 inv. 242,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 436,1 per 1 000 inv. 547,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,6 % −2,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 800 23 004 10 633 801
Mediannettoinkomst 346 800 kr/inv. (bättre värde) 275 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 5,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 17,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 301 kr/inv. 243 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 90,2 % (bättre värde) 83,3 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 90,4 % (bättre värde) 84,9 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,5 % (bättre värde) 47,7 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Elever i kulturskola, andel 10,3 % (2021) 12,1 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 348 kr/elev (2021) 821 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,62 lån/inv 4,87 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 58,1 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,0 % 6,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Cykelväg per invånare 3,34 m/inv (bättre värde) 2,52 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,3 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 78,5 % (bättre värde) 41,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,8 % 6,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 % 10,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hammarö jämfört med Kristinehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Kristinehamn Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 59,1 % (bättre värde) 37,2 % 48,5 %

Sammanfattning

Kristinehamn har lägre kommunalskatt (34,25 %) jämfört med Hammarö (35,05 %), en skillnad på 0,80 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hammarö (230,1 poäng) 24,3 poäng högre än Kristinehamn (205,8 poäng). Medianinkomsten är 23 % högre i Hammarö (461 700 kr) än i Kristinehamn (374 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hammarö eller flytta till Kristinehamn.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hammarö eller Kristinehamn?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,05 % i Hammarö och 34,25 % i Kristinehamn (2026). Kristinehamn har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,80 procentenheter motsvarar ungefär 170 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hammarö eller Kristinehamn?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,1 poäng i Hammarö och 205,8 poäng i Kristinehamn (2026). Hammarö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 24,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Hammarö eller Kristinehamn?

Hammarö har 16 932 invånare och Kristinehamn har 23 590 (2025). Kristinehamn är alltså den större av de två kommunerna. Kristinehamn har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Hammarö. Medianinkomsten (20–64 år) är 461 700 kr i Hammarö och 374 400 kr i Kristinehamn per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2019–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Hammarö och Kristinehamn.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.