Kommuner i Värmlands län — alla 16 kommuner
Värmlands län har 16 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Värmlands län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Värmlands län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Karlstad | 33,55 % |
| 2 | Sunne | 33,75 % |
| 3 | Säffle | 33,80 % |
| 4 | Arvika | 34,03 % |
| 5 | Kristinehamn | 34,25 % |
| 5 | Årjäng | 34,25 % |
| 7 | Hagfors | 34,30 % |
| 7 | Munkfors | 34,30 % |
| 7 | Torsby | 34,30 % |
| 10 | Eda | 34,55 % |
| 10 | Filipstad | 34,55 % |
| 12 | Forshaga | 34,63 % |
| 12 | Kil | 34,63 % |
| 14 | Grums | 34,78 % |
| 15 | Storfors | 34,98 % |
| 16 | Hammarö | 35,05 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Storfors | 241,1 poäng |
| 2 | Hammarö | 230,1 poäng |
| 3 | Karlstad | 226,4 poäng |
| 4 | Kil | 220,6 poäng |
| 5 | Forshaga | 216,0 poäng |
| 6 | Sunne | 214,2 poäng |
| 7 | Grums | 211,9 poäng |
| 8 | Torsby | 211,6 poäng |
| 9 | Arvika | 209,5 poäng |
| 10 | Årjäng | 206,9 poäng |
| 11 | Filipstad | 205,9 poäng |
| 12 | Kristinehamn | 205,8 poäng |
| 13 | Eda | 204,5 poäng |
| 14 | Hagfors | 200,4 poäng |
| 15 | Säffle | 195,3 poäng |
| 16 | Munkfors | 188,3 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Hammarö | 461 700 kr |
| 2 | Kil | 400 200 kr |
| 3 | Årjäng | 391 200 kr |
| 4 | Arvika | 389 800 kr |
| 5 | Karlstad | 387 800 kr |
| 6 | Forshaga | 385 900 kr |
| 7 | Torsby | 383 500 kr |
| 8 | Eda | 380 300 kr |
| 9 | Sunne | 380 000 kr |
| 10 | Grums | 379 800 kr |
| 11 | Storfors | 379 500 kr |
| 12 | Kristinehamn | 374 400 kr |
| 13 | Hagfors | 370 800 kr |
| 14 | Munkfors | 370 600 kr |
| 15 | Säffle | 365 600 kr |
| 16 | Filipstad | 353 200 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Sunne | 93,0 % |
| 2 | Storfors | 89,9 % |
| 3 | Forshaga | 89,8 % |
| 4 | Kristinehamn | 83,9 % |
| 5 | Karlstad | 81,1 % |
| 6 | Säffle | 74,9 % |
Saknar värde för 2025: Arvika (senast 2024), Grums (senast 2022), Årjäng (senast 2024).
Direktjämförelser i Värmlands län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Värmlands läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
- 199 007Karlstad99 007
- 225 408Arvika25 408
- 323 590Kristinehamn23 590
- 416 932Hammarö16 932
- 514 756Säffle14 756
- 613 354Sunne13 354
- 712 024Kil12 024
- 811 439Forshaga11 439
- 911 324Hagfors11 324
- 1011 278Torsby11 278
- 119 734Årjäng9 734
- 129 625Filipstad9 625
- 138 854Grums8 854
- 148 289Eda8 289
- 153 777Storfors3 777
- 163 637Munkfors3 637
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Värmlands län
Hur många kommuner finns i Värmlands län?
Värmlands län består av 16 kommuner: Arvika, Eda, Filipstad, Forshaga, Grums, Hagfors, Hammarö, Karlstad, Kil, Kristinehamn, Munkfors, Storfors, Sunne, Säffle, Torsby, Årjäng.
Vilken är den största kommunen i Värmlands län?
Karlstad är den folkrikaste kommunen i Värmlands län med 99 007 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Värmlands län?
Karlstad har den lägsta kommunala skattesatsen i Värmlands län med 33,55 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Värmlands län?
Storfors har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Värmlands läns kommuner, 241,1 poäng (2026).
Vilken region tillhör Värmlands län?
Kommunerna i Värmlands län ingår i Region Värmland, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Värmlands län
De fem kommuner i Värmlands län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Värmlands län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Karlstad | 33,55 % |
| 2 | Sunne | 33,75 % |
| 3 | Säffle | 33,80 % |
| 4 | Arvika | 34,03 % |
| 5 | Kristinehamn | 34,25 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Storfors | 241,1 poäng |
| 2 | Hammarö | 230,1 poäng |
| 3 | Karlstad | 226,4 poäng |
| 4 | Kil | 220,6 poäng |
| 5 | Forshaga | 216,0 poäng |
Regionfullmäktige Region Värmland — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 31 | 29 | -2 |
| Moderaterna | 13 | 17 | +4 |
| Sverigedemokraterna | 13 | 12 | -1 |
| Kristdemokraterna | 7 | 6 | -1 |
| Centerpartiet | 6 | 5 | -1 |
| Vänsterpartiet | 5 | 5 | ±0 |
| Övriga partier | 3 | 4 | +1 |
| Miljöpartiet | 0 | 3 | +3 |
| Liberalerna | 3 | 0 | -3 |
Så har Region Värmland styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026CSVBlocköverskridande styre
- 2018–2022MCLKDMPÖvr.Lokalt parti: Sjukvårdspartiet i VärmlandSKR:s klassning:
B - 2014–2018MCLKDMPÖvr.Lokalt parti: Sjukvårdspartiet i VärmlandSKR:s klassning:
A - 2010–2014MCLKDMPÖvr.Lokalt parti: SjukvårdspartietSKR:s klassning:
A
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Värmland
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 3341,1 % | 3140,2 % | 2834,6 % | 3136,9 % | 2934,1 % | -4 |
| Moderaterna | 1620,9 % | 1416,0 % | 1214,3 % | 1315,9 % | 1720,1 % | +1 |
| Sverigedemokraterna | 33,4 % | 78,4 % | 1012,2 % | 1315,7 % | 1213,9 % | +9 |
| Centerpartiet | 88,5 % | 78,6 % | 89,6 % | 66,5 % | 55,9 % | -3 |
| Vänsterpartiet | 45,4 % | 55,8 % | 66,9 % | 55,9 % | 56,1 % | +1 |
| Kristdemokraterna | 33,7 % | 44,5 % | 56,4 % | 77,7 % | 67,6 % | +3 |
| Miljöpartiet | 44,5 % | 45,1 % | 23,0 % | 02,6 % | 33,5 % | -1 |
| Liberalerna | 56,0 % | 44,5 % | 44,6 % | 33,7 % | 02,4 % | -5 |
| Övriga partier | 56,6 % | 57,1 % | 68,4 % | 35,0 % | 46,4 % | -1 |
| Mandat totalt | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Värmlands län
SCBs regionala opinionssiffra för Norra Mellansverige — inte en mätning av Värmlands län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.