Jämförelse · Värmlands län
Hammarö vs Säffle — vilket är bäst att bo i? Hammarö har 16 932 invånare och Säffle har 14 756 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Hammarö ett bättre värde på 39 och Säffle på 14.
Hammarö
39
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Säffle
14
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Folkmängd jämförs ej 16 932 14 756 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % −1,0 % 0,2 % Medelålder 42,0 år 47,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,5 % 29,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 27,6 % 20,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 7,6 % 14,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Meritvärde åk 9 225,4 poäng
★
(bättre värde) 206,7 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,3 poäng
★
(bättre värde) 207,2 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 86,3 %
★
(bättre värde) 69,8 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 73,4 %
★
(bättre värde) 60,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 9,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 234 914 kr 201 537 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Medellivslängd 81,9 år
★
(bättre värde) 79,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar
★
(bättre värde) 14,8 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 %
★
(bättre värde) 10,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,8 %
★
(bättre värde) 91,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 72,9 %
★
(bättre värde) 69,1 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 1,5 %
★
(bättre värde) 8,0 % 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,9 %
★
(bättre värde) 60,1 % 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 74,9 % 79,4 % Anmälda brott 4 740 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8 889 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,8 %
★
(bättre värde) 5,9 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 %
★
(bättre värde) 5,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 461 700 kr
★
(bättre värde) 365 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. 11,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 88,5 %
★
(bättre värde) 78,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,5 index (0–100) – – Utpendling, andel 72,1 % 29,3 % – Inpendling, andel 49,5 % 24,6 % –
Boende Boende — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,0 %
★
(bättre värde) 16,4 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 161,88 kr/kvm 119,38 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23 kr/år
★
(bättre värde) 24 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 231 kr/kvm
★
(bättre värde) 287 kr/kvm – Fastighetspris småhus 31 427 kr/kvm 11 337 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 19 516 kr/kvm 2 937 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 34 040 kr/kvm 20 164 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 77,5 per 1 000 inv. 177,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 114,6 per 1 000 inv. 55,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 244,0 per 1 000 inv. 319,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 436,1 per 1 000 inv. 552,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,6 % −4,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 800 14 149 10 633 801 Mediannettoinkomst 346 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 272 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 5,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 47,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 301 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 89,0 %
★
(bättre värde) 81,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 92,0 %
★
(bättre värde) 86,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,5 %
★
(bättre värde) 45,5 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 41,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,0 %
★
(bättre värde) 7,9 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Cykelväg per invånare 3,34 m/inv 3,51 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 98,3 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 78,5 %
★
(bättre värde) 51,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hammarö jämfört med Säffle, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hammarö Säffle
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,8 % 6,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 4,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 % 11,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Säffle har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Hammarö (35,05 %), en skillnad på 1,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hammarö (225,4 poäng) 18,7 poäng högre än Säffle (206,7 poäng). Medianinkomsten är 26 % högre i Hammarö (461 700 kr) än i Säffle (365 600 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hammarö eller flytta till Säffle .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hammarö eller Säffle? Den totala kommunala skattesatsen är 35,05 % i Hammarö och 33,80 % i Säffle (2026). Säffle har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 438 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hammarö eller Säffle? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,4 poäng i Hammarö och 206,7 poäng i Säffle (2025). Hammarö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 18,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Hammarö eller Säffle? Hammarö har 16 932 invånare och Säffle har 14 756 (2025). Hammarö är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 461 700 kr i Hammarö och 365 600 kr i Säffle per år. Källa: SCB via Kolada.