Jämförelse · Värmlands län
Arvika vs Hammarö — vilket är bäst att bo i? Arvika har 25 408 invånare och Hammarö har 16 932 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Hammarö ett bättre värde på 33 och Arvika på 20.
Arvika
20
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Hammarö
33
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Folkmängd jämförs ej 25 408 16 932 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −0,4 % 0,2 % Medelålder 46,1 år 42,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 21,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,8 % 27,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,2 % 7,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Meritvärde åk 9 213,8 poäng 225,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,0 poäng 227,3 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 84,9 % 86,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 69,8 % 73,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 220 832 kr 234 914 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,1 barn/årsarbetare 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Medellivslängd 80,8 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,3 dagar 10,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 %
★
(bättre värde) 8,8 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,6 %
★
(bättre värde) 96,8 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,9 % 72,9 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,1 % 1,5 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,2 % 68,9 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,2 % – 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 960 per 100 000 inv. 4 740 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,3 % 2,8 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % 4,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 389 800 kr 461 700 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,7 % 88,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 72,0 index (0–100) 78,5 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 20,6 % 72,1 % – Inpendling, andel 15,4 % 49,5 % –
Boende Boende — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,1 % 9,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 103,00 kr/kvm
★
(bättre värde) 161,88 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 23 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 120 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 206 kr/kvm
★
(bättre värde) 231 kr/kvm – Fastighetspris småhus 16 335 kr/kvm 31 427 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 10 050 kr/kvm 19 516 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 562 kr/kvm 34 040 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 205,1 per 1 000 inv. 77,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 50,9 per 1 000 inv. 114,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 284,9 per 1 000 inv. 244,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 540,9 per 1 000 inv. 436,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,0 % 1,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 24 761 16 800 10 633 801 Mediannettoinkomst 290 100 kr/inv. 346 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 15,7 per 100 000 inv. 5,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 17 kr/inv. 301 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 89,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 92,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,0 % 59,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 %
★
(bättre värde) 7,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Cykelväg per invånare 2,21 m/inv 3,34 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,7 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,5 % 78,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Arvika jämfört med Hammarö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Hammarö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 2,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,8 %
★
(bättre värde) 9,4 % 9,0 %
Sammanfattning Arvika har lägre kommunalskatt (34,03 %) jämfört med Hammarö (35,05 %), en skillnad på 1,02 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hammarö (225,4 poäng) 11,6 poäng högre än Arvika (213,8 poäng). Medianinkomsten är 18 % högre i Hammarö (461 700 kr) än i Arvika (389 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Arvika eller flytta till Hammarö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Arvika eller Hammarö? Den totala kommunala skattesatsen är 34,03 % i Arvika och 35,05 % i Hammarö (2026). Arvika har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,02 procentenheter motsvarar i storleksordningen 357 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Arvika eller Hammarö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,8 poäng i Arvika och 225,4 poäng i Hammarö (2025). Hammarö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 11,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Arvika eller Hammarö? Arvika har 25 408 invånare och Hammarö har 16 932 (2025). Arvika är alltså den största av de två kommunerna. Arvika har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Hammarö. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 800 kr i Arvika och 461 700 kr i Hammarö per år. Källa: SCB via Kolada.