Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Kil vs Sunne — vilket är bäst att bo i?

Kil har 12 024 invånare och Sunne har 13 354 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Kil ett bättre värde på 33 och Sunne på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Folkmängd jämförs ej 12 024 13 354 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 44,4 år 46,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,4 % 27,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,6 % 20,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,1 % 11,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Kommunal skattesats 34,63 % 33,75 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 5 132 kr/inv. (bättre värde) 3 209 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 27,0 % 45,5 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 184 kr/inv. 72 169 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Meritvärde åk 9 220,6 poäng (bättre värde) 214,2 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,0 poäng (bättre värde) 215,9 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,9 % (bättre värde) 79,2 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,3 % (bättre värde) 69,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 192 879 kr 191 142 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (2025) 5,9 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84,2 % 89,2 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 96 % (bättre värde) 77 % 79 %
Väntetid till äldreboende 51 dagar (2024) 147 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,3 år (bättre värde) 81,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,2 dagar (bättre värde) 13,3 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,0 % 9,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,7 % (bättre värde) 91,4 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,1 % 70,9 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,8 % (bättre värde) 5,9 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,4 % (bättre värde) 55,9 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,1 % 26,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,9 % (bättre värde) 4,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 93,0 % 79,4 %
Anmälda brott 5 016 per 100 000 inv. (bättre värde) 7 473 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,3 % 4,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 2,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 400 200 kr (bättre värde) 380 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv. 12,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 % (bättre värde) 83,0 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,2 index (0–100) 83,2 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 59,4 % 28,8 % –
Inpendling, andel 35,0 % 18,5 % –

Miljö

Miljö — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Insamlat kommunalt avfall 501 kg/inv (bättre värde) 527 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 29 % (bättre värde) 10 % –
Andel elbilar 4,0 % (bättre värde) 2,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,37 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,42 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,0 % (bättre värde) 12,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 131,08 kr/kvm 106,53 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm (bättre värde) 23,49 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 198 kr/kvm (bättre värde) 291 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 17 112 kr/kvm 15 573 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 9 683 kr/kvm 6 954 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 24 014 kr/kvm 16 838 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 136,5 per 1 000 inv. 148,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 47,1 per 1 000 inv. 34,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 293,5 per 1 000 inv. 338,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 477,0 per 1 000 inv. 521,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,4 per 1 000 inv. 6,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,8 % 0,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 868 13 270 10 633 801
Mediannettoinkomst 301 500 kr/inv. (bättre värde) 288 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 25,0 per 100 000 inv. 22,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 11 kr/inv. 208 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,2 % (bättre värde) 82,7 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,8 % (bättre värde) 85,5 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,4 % (bättre värde) 48,4 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 51,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Elever i kulturskola, andel 20,0 % – –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 798 kr/elev (2024) 1 140 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,36 lån/inv 4,67 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 69,1 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 3,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Cykelväg per invånare 3,62 m/inv (bättre värde) 3,46 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 % (bättre värde) 96,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 44,2 % (bättre värde) 26,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 % (bättre värde) 7,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 15,1 % (bättre värde) 15,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kil jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kil Sunne Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 39,5 % (bättre värde) 34,5 % 48,5 %

Sammanfattning

Sunne har lägre kommunalskatt (33,75 %) jämfört med Kil (34,63 %), en skillnad på 0,88 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kil (220,6 poäng) 6,4 poäng högre än Sunne (214,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kil eller flytta till Sunne.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kil eller Sunne?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,63 % i Kil och 33,75 % i Sunne (2026). Sunne har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,88 procentenheter motsvarar ungefär 190 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kil eller Sunne?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 220,6 poäng i Kil och 214,2 poäng i Sunne (2026). Kil har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Kil eller Sunne?

Kil har 12 024 invånare och Sunne har 13 354 (2025). Sunne är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 400 200 kr i Kil och 380 000 kr i Sunne per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Kil och Sunne.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.