Kommunatlas
Uppsala län

Flytta till Håbo — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Håbo? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,30 %
Befolkning 23 252 inv.
Meritvärde åk 9 223,2
Läge Uppsala län

Håbo har 23 252 invånare och ligger i Uppsala län.

Kommunalskatten på 33,30 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Håbo på 33,30 % är 0,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Håbo är 437 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Håbo ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 223,2 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 84,5 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Håbo är hög. 85,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,6 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Håbo

Villa/småhus 32 199 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 4 829 850 kr
Bostadsrätt 25 022 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 751 540 kr

Fastighetspriset för småhus i Håbo är 32 199 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 829 850 kr. Bostadsrätter ligger på 25 022 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 751 540 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.

Trångboddhet i flerbostadshus i Håbo: 13,2 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Håbo är stark med en arbetslöshet på 3,8 % — 1,6 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Håbo är 437 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 66,5 % Inpendling: 46,2 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Håbo jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Håbo Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,30 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 3,8 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 223,2 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 85,0 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 84,5 % 84,2 % Bättre
Medianinkomst 437 100 kr 401 400 kr Bättre
Eftergymnasial utbildning 37,6 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 32 199 kr/kvm 28 884 kr/kvm Sämre
Rekommenderar att flytta hit 51,1 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Håbo rätt för dig?

Kommunalskatten i Håbo på 33,30 % är 0,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Håbo är stark med en arbetslöshet på 3,8 % — 1,6 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Skolresultaten i Håbo ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 223,2 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 84,5 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Håbo är hög. 85,0 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,6 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Håbo är 32 199 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 829 850 kr. Bostadsrätter ligger på 25 022 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 751 540 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 51,1 % av invånarna rekommenderar att flytta till Håbo (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Håbo en mellanstor ort med 23 252 invånare i Uppsala län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Håbo

Är det dyrt att bo i Håbo?

Kommunalskatten i Håbo är 33,30 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 437 100 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Håbo?

Fastighetspriset för småhus i Håbo är 32 199 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 829 850 kr. Bostadsrätter ligger på 25 022 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Håbo?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Håbo är 223,2 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 84,5 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Håbo?

Sysselsättningsgraden i Håbo är 85,3 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 437 100 kr/år. Arbetslösheten är 3,8 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Håbo?

85,0 % av invånarna i Håbo uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Håbo tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Håbo?

Håbo hade 23 252 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.

I vilket län ligger Håbo?

Håbo kommun ligger i Uppsala län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Uppsala.

Jämför Håbo med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.