Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Gnosjö vs Vetlanda — vilket är bäst att bo i?

Gnosjö har 9 010 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 57 jämförbara nyckeltal ligger kommunerna jämnt — 28 vardera.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Folkmängd jämförs ej 9 010 27 313 10 605 529
Befolkningsförändring −1,3 % −0,8 % 0,2 %
Medelålder 44,1 år 44,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 22,9 % 25,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,6 % 23,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 25,7 % 17,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Kommunal skattesats 34,00 % 33,77 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −2 306 kr/inv. 2 783 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv. (2025)
Soliditet 27,5 % 58,5 % (bättre värde) 39,4 % (2025)
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 290 kr/inv. 74 506 kr/inv. 69 112 kr/inv. (2025)

Skola & förskola

Skola & förskola — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Meritvärde åk 9 222,8 poäng (bättre värde) 205,3 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,0 poäng (bättre värde) 207,6 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,4 % (bättre värde) 76,7 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 67,9 % (bättre värde) 60,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,1 elever/lärare (bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 190 417 kr 206 299 kr 195 147 kr (2025)
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94 % (bättre värde) 92 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 91 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 61 dagar 37 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Medellivslängd 82,6 år (bättre värde) 81,2 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,5 dagar (bättre värde) 10,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 8,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,6 % (bättre värde) 93,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,8 % 71,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,9 % 7,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,7 % 65,7 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 30,4 % (bättre värde) 34,9 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % 4,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,3 % (bättre värde) 78,5 % 79,4 %
Anmälda brott 6 416 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 731 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,1 % (bättre värde) 5,6 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % (bättre värde) 5,4 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 387 300 kr (bättre värde) 383 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,3 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,3 % (bättre värde) 82,8 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,2 index (0–100)
Utpendling, andel 29,2 % 24,1 %
Inpendling, andel 47,6 % 16,2 %

Miljö

Miljö — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Insamlat kommunalt avfall 447 kg/inv (bättre värde) 493 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % (bättre värde) 7 %
Andel elbilar 8,5 % (bättre värde) 5,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,14 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,18 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 20,5 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 77,52 kr/kvm (bättre värde) 106,78 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år (bättre värde) 24 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 114 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 243 kr/kvm 197 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 12 502 kr/kvm 13 643 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 462 kr/kvm 13 410 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 12 207 kr/kvm 14 972 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 164,0 per 1 000 inv. 177,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 18,9 per 1 000 inv. 32,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 284,1 per 1 000 inv. 291,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 467,3 per 1 000 inv. 501,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −6,3 % −0,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 545 26 882 10 633 801
Mediannettoinkomst 298 700 kr/inv. (bättre värde) 289 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 44,4 per 100 000 inv. 3,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 56 kr/inv. 134 kr/inv. 316 kr/inv. (2025)

Demokrati

Demokrati — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,0 % 81,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 86,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,9 % (bättre värde) 48,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 26,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Elever i kulturskola, andel 9,9 % 11,9 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 613 kr/elev 1 083 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,32 lån/inv 5,69 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,6 % 54,1 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % (bättre värde) 5,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Cykelväg per invånare 4,48 m/inv (bättre värde) 3,86 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 94,1 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 43,4 % 66,6 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % 6,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,2 % 4,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % 10,5 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Gnosjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Vetlanda Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 26,3 % 33,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Gnosjö och Vetlanda har nästan identisk kommunalskatt (34,00 % respektive 33,77 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gnosjö (222,8 poäng) 17,5 poäng högre än Vetlanda (205,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Gnosjö eller flytta till Vetlanda.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Gnosjö eller Vetlanda?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,00 % i Gnosjö och 33,77 % i Vetlanda (2026). Vetlanda har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,23 procentenheter motsvarar i storleksordningen 80 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Gnosjö eller Vetlanda?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,8 poäng i Gnosjö och 205,3 poäng i Vetlanda (2025). Gnosjö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 17,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Gnosjö eller Vetlanda?

Gnosjö har 9 010 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Vetlanda är alltså den största av de två kommunerna. Vetlanda har ungefär 3,0 gånger fler invånare än Gnosjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 300 kr i Gnosjö och 383 400 kr i Vetlanda per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare