Jämförelse · Jönköpings län
Gislaved vs Gnosjö — vilket är bäst att bo i? Gislaved har 28 641 invånare och Gnosjö har 9 010 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Gnosjö ett bättre värde på 32 och Gislaved på 22.
Gislaved
22
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Gnosjö
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 641 9 010 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % −1,3 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 44,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 22,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,2 % 22,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 25,5 % 25,7 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Kommunal skattesats 33,75 %
★
(bättre värde) 34,00 % 32,38 % Årets resultat 912 kr/inv.
★
(bättre värde) −2 306 kr/inv. 3 327 kr/inv. (2025) Soliditet 49,8 %
★
(bättre värde) 27,5 % 39,4 % (2025) Nettokostnad egentlig verksamhet 74 698 kr/inv. 70 290 kr/inv. 69 112 kr/inv. (2025)
Skola & förskola Skola & förskola — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Meritvärde åk 9 208,3 poäng 222,8 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 210,8 poäng 225,0 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 75,1 % 80,4 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 57,0 % 67,9 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare 10,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 194 633 kr 190 417 kr 195 147 kr (2025) Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Medellivslängd 82,2 år 82,6 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar 9,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 9,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 % 97,6 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 %
★
(bättre värde) 69,8 % 71,0 % Dagligrökare, andel 8,2 % 7,9 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % 61,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,6 % 79,3 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 063 per 100 000 inv. 6 416 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,7 % 4,1 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 3,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 400 kr
★
(bättre värde) 387 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 8,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 % 85,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,4 index (0–100) – – Utpendling, andel 22,9 % 29,2 % – Inpendling, andel 26,4 % 47,6 % –
Boende Boende — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,0 % 20,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 85,00 kr/kvm 77,52 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år 20 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm
★
(bättre värde) 157 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 208 kr/kvm
★
(bättre värde) 243 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 815 kr/kvm 12 502 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 576 kr/kvm 7 462 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 338 kr/kvm 12 207 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 170,1 per 1 000 inv. 164,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 43,8 per 1 000 inv. 18,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 265,0 per 1 000 inv. 284,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 479,0 per 1 000 inv. 467,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,4 % −6,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 418 8 545 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 298 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 10,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 44,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 6 kr/inv. 56 kr/inv. 316 kr/inv. (2025)
Demokrati Demokrati — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,0 %
★
(bättre värde) 76,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 83,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,8 % 49,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 33,0 % 26,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % 4,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Cykelväg per invånare 4,38 m/inv 4,48 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,8 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,4 %
★
(bättre värde) 43,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gislaved jämfört med Gnosjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Gnosjö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 %
★
(bättre värde) 6,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,9 %
★
(bättre värde) 10,4 % 9,0 %
Sammanfattning Gislaved och Gnosjö har nästan identisk kommunalskatt (33,75 % respektive 34,00 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gnosjö (222,8 poäng) 14,5 poäng högre än Gislaved (208,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gislaved eller flytta till Gnosjö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gislaved eller Gnosjö? Den totala kommunala skattesatsen är 33,75 % i Gislaved och 34,00 % i Gnosjö (2026). Gislaved har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gislaved eller Gnosjö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,3 poäng i Gislaved och 222,8 poäng i Gnosjö (2025). Gnosjö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gislaved eller Gnosjö? Gislaved har 28 641 invånare och Gnosjö har 9 010 (2025). Gislaved är alltså den största av de två kommunerna. Gislaved har ungefär 3,2 gånger fler invånare än Gnosjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 400 kr i Gislaved och 387 300 kr i Gnosjö per år. Källa: SCB via Kolada.