Jämförelse · Jönköpings län
Gnosjö vs Tranås — vilket är bäst att bo i? Gnosjö har 9 010 invånare och Tranås har 18 555 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Tranås ett bättre värde på 30 och Gnosjö på 21.
Gnosjö
21
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Tranås
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 010 18 555 10 605 529 Befolkningsförändring −1,3 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 44,1 år 44,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,9 % 25,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,6 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 25,7 % 16,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Meritvärde åk 9 212,1 poäng 213,0 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,5 poäng 214,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 72,4 % 78,1 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,3 % 65,7 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 200 660 kr 200 131 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,6 år
★
(bättre värde) 82,4 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,5 dagar 8,0 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 8,6 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,6 %
★
(bättre värde) 95,9 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,8 % 69,8 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,9 % 5,7 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,7 % 70,9 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,3 % 79,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 6 416 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 355 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 %
★
(bättre värde) 6,8 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 %
★
(bättre värde) 6,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 300 kr
★
(bättre värde) 384 700 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,3 per 1 000 inv. 10,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,3 %
★
(bättre värde) 80,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 79,3 index (0–100) – Utpendling, andel 29,2 % 24,0 % – Inpendling, andel 47,6 % 23,9 % –
Boende Boende — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 20,5 % 11,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 77,52 kr/kvm
★
(bättre värde) 85,15 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,72 kr/kvm
★
(bättre värde) 27,16 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 133 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 243 kr/kvm 222 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 12 502 kr/kvm 16 840 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 462 kr/kvm 14 904 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 12 207 kr/kvm 26 468 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 164,0 per 1 000 inv. 243,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 18,9 per 1 000 inv. 67,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 284,1 per 1 000 inv. 215,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 467,3 per 1 000 inv. 526,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −6,3 % −1,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 545 18 125 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 287 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 44,4 per 100 000 inv. 21,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 40 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,5 % 84,1 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,9 % 86,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,9 % 51,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 26,0 % 34,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 %
★
(bättre värde) 6,5 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Cykelväg per invånare 4,48 m/inv
★
(bättre värde) 4,09 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 99,3 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,4 % 52,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gnosjö jämfört med Tranås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Tranås
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % 8,2 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,2 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % 13,2 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Tranås har lägre kommunalskatt (33,77 %) jämfört med Gnosjö (34,00 %), en skillnad på 0,23 procentenheter.
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gnosjö eller flytta till Tranås .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gnosjö eller Tranås? Den totala kommunala skattesatsen är 34,00 % i Gnosjö och 33,77 % i Tranås (2026). Tranås har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,23 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gnosjö eller Tranås? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 212,1 poäng i Gnosjö och 213,0 poäng i Tranås (2026). Tranås har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 0,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Gnosjö eller Tranås? Gnosjö har 9 010 invånare och Tranås har 18 555 (2025). Tranås är alltså den större av de två kommunerna. Tranås har ungefär 2,1 gånger fler invånare än Gnosjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 300 kr i Gnosjö och 384 700 kr i Tranås per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.